Tikriausiai daugelis bent jau girdėjo tokius pavadinimus: , , . Tačiau yra tokių, kurie nežino ką šie terminai reiškia, kokia jų kilmės prasmė ir apskritai - kam jie naudojami.
Būtent jiems ir skiriu šį straipsnį. Iš anksto atsiprašau, jog vartosiu anglišką terminą , kadangi lietuviško atitikmens neradau, o ir vlkk.lt man nenorėjo padėti.

Sąvoka

Web (Žiniatinklio srautas) - tai toks duomenų formatas, kuris yra naudojamas pateikti interneto vartotojams dažnai atnaujinamą turinį. Dažniausiai ‘Web ‘ vadinamas tiesiog , bet tai nėra tas pats.

Kas tai yra

Web ‘ - dokumentas, kuriame yra sutrumpintos (kartais ir pilnos) naujienų versijos su nuorodomis į originalius straipsnius. Dažniausiai tai naudojama naujienų svetainėse ir interneto dienoraščiuose (bloguose). ‘Web ‘ turi du pagrindinius formatus: ir (apie juos kitose dalyse). Dokumentas standartiškai pateikiamas , taigi jis labiau skirtas skaityti mašinoms, nei žmonėms.
Kartais jis naudojamas perduoti informacijai iš vienos svetainės į kitą (pvz.: įvairūs ‘planet‘ blogai, blogsferos ir pan.) ir tam nereikia žmogaus įsikišimo.
Žmonės gauna informaciją iš ‘žiniatinklio srauto’ įvairių programų pagalba, kurios vadinamos srauto skaitytuvais (angl. readers) arba agregatoriais (angl. aggregators). Taip pat naujausios interneto naršyklės pačios turi agregatoriaus funkcijas, tad papildomų programų įdiegti nereikia norint gauti informaciją per ar .

Kam tai naudojama

Kaip jau minėjau anksčiau, tai gali būti naudojama perduoti naujienas iš vienos svetainės į kitą. Tačiau pagrindinė funkcija yra ta, jog žmogus gali be jokio vargo skaityti naujienas iš savo mėgstamiausių svetainių vos prisėdęs prie kompiuterio ir atsidaręs savo / skaitytuvą. Jam visiškai nėra reikalo eiti į kiekvieną svetainę ir tikrinti ar ji buvo atnaujinta. Štai kur revoliucija! :)
Užsisakydami / naujienas, jūs visada būsit informuoti, gausite informaciją daug greičiau ir patogiau. Taip sutaupysit daug laiko, o juk laikas - pinigai.
Naudodami šį būdą galėsite sekti savo mėgstamų svetainių informaciją iš vienos vietos, bus patogu atsirinkti kurią svetainę aplankyti verta ir kurią ne.
Kai kas galit paprieštarauti, jog yra naujienlaiškiai (angl. newsletters). Tačiau, tai yra gan sena technologija. Naudojant ‘web feeds‘ jums nereikia niekur įvedinėti savo el. pašto, tad bus išvengta spam`o, virusų, phishing`o ir panašių pavojų. Taip pat jums nereikia siuntinėti el. pašto, jei norite atsisakyti naujienų (vienas paspaudimas ir jūs nebematote to puslapio naujienų) - štai tokie pranašumai yra prieš naujienlaiškius ir kitus naujienų skaitymo būdus.

Kaip tuo naudotis

Web feeds‘ technologija naudotis yra labai lengva. Tai tik keletos žingsnių darbas.
Visų pirma jums reikia pasirinkti, kokį skaitytuvą naudoti. Galite pasirinkti naršyklėse įdiegtus skaitytuvus arba internetinius bei kompiuterinius.

Jeigu nenorite įdieginėti programų, galite pasirinkti internetinius skaitytuvus, kaip Rojo, Google Reader, Bloglines, Attensa Online, ar NewsGator Online. Čia pateikti internetiniai ‘ readers‘ yra nemokami (tiesa, man neteko sutikti mokamo :) ). Taip pat jie naudingi tuo, jog kelionėje bet kur galėsite perskaityti visas naujienas ir nereikės atsiminti visų svetainių adresų, vežiotis programų ir jų įdieginėt kiekviename kompiuteryje.

Tačiau jeigu vis dėlto norite turėti skaitytuvą savo kompiuteryje, galite naudoti naršyklėse įdiegtus skaitytuvus (FireFox, IE7+, Opera, Safari), arba įdiegti atskiras programas, pvz.: FeedReader, RSSBandit ar FeedDemon.

Išsirinkę skaitytuvą nukeliaujate į svetainę ir pagal žemiau pateiktus būdus patikrinate ar ta svetainė teikia tokią paslaugą.

Naujausios naršyklės (paminėtos aukščiau) automatiškai patikrina ar svetainė pateikia naujienas ir informaciją per ‘web feeds‘, ar ne. Jeigu pateikia, parodo savo adreso įvedimo laukelio šone standartinę ikoną:
rss.png

Žinoma, tai priklauso nuo svetainės autoriaus. Jeigu jis nėra nurodęs arba nuorodos svetainės antraštėje (angl. header) (apie tai kitoje dalyje), naršyklė nerodys, jog svetainė turi šią funkciją.

Taip pat, jeigu svetainė turi arba , dažniausiai programuotojai įdeda nuorodas lankytojui matomoje vietoje. Nuoroda kartais būna pažymėta šiomis ikonėlėmis:
rss.png, rss.gif, xml.gif
Kai kurios svetainės turi nuorodas, kuria / įtraukiamas į internetinius agregatorius.

Patikrinę ar svetainėje yra ‘feeds‘ palaikymas įdedame / nuorodą į savo skaitytuvą. Jeigu jūs naudojate naršyklę, kaip skaitytuvą jums užteks spustelti ant ikonos adreso įvedimo lauko šone, arba tiesiog ant nuorodos.
Jeigu pasirinkote internetinį arba kompiuterinį srauto skaitytuvą, tuomet jums reikės nusikopijuoti srauto adresą ir jį įvesti naudojamoje programoje.
Viskas, dabar galite sekti interneto gyvenimą vienoje vietoje.

Pabaiga

Tikiuosi pavyko paaiškinti, ką reiškia ‘Web feeds‘ ir kaip tuo naudotis. Kitoje dalyje paaiškinsiu kaip sukurti savo svetainėje žiniatinklio srautą bei kaip juos skaityti programiškai (PHP pagalba).

Sėkmės naudojantis !

Panašūs straipsniai


“Web feeds (RSS, Atom) - 1 dalis” komentarų: 21

 1. Eimantas

  Lietuvių kalbos atitikmuo angliškam terminui feed IT sferoje yra žodis srautas.

 2. » Verta perskaityti: Web feeds (RSS, Atom) - 1 dalis

  […] Web feeds (RSS, Atom) - 1 dalis. Paimta iš Pixel.lt […]

 3. care

  pasidalinkite, kas kokius reader’ius naudojate ir kokie pliusai ir minusai :)

 4. Sergej Kurakin

  O dar feed’ai buvo naudojami puslapių indeksavimo gerinimui (bet Yahoo! suteikia tokia galimybė).

  Aš asm. naudoju Google Reader - as Google Addicted žmogus, neturiu galimybės su savim visur savo Desktopo ir nuolat užsiiminėti jo duomenų backupavimu.

 5. Eimantas

  nesenai perėjau iš netvibes.com į google.com/reader/

  Kol kas nesigailiu. Apie pliusus ir minusus manau kiekvienas turi savo asmeninę nuomonę ,)

 6. Armands

  na as kadangi neseniai pradejau naudoti rss feed’us tai naudoju Tunderbird, gal kada jei netingesiu ir geresnio paieskosiu.

 7. lfx

  Naudoju naršyklę Flock [flock.com], ji turi beveik tokį pat rss readerio varikliuka kaip ir bloglines.
  + visi kaip ir bloglines, tik tai kad visada veikia, išsaugo viską kompiuterį.
  - naršyklė sveria kaip senas ff, bet taip pat addon’ai kaip ir ff :)

 8. Sol

  Google readeris ribota skaičių srautų palaiko, neišeina nei pusės to ką turiu bloglinese susiimportuot. Aišku neskaitau aš jų nuolatos, bet kartais prireikia, todėl ir laikau visus

 9. asterisk

  Manau jog kolkas internetinių skaitytuvų srityje laimi http://www.bloglines.com, na ir Google Reader, bet man asmeniškai jis nėra toks mielas kaip bloglines.

 10. entertainer

  Už NetVibes nieko geriau nėra ;)

 11. asterisk

  Na manau tai kiekvieno asmeninė nuomonė.. Galbūt kitose dalyse apie web feeds reiks padaryt apžvalgą skaitytuvų platesnę :)

 12. » Savaitgalio skaitiniai #5 Archyvas » Pixel.lt

  […] Taip pat šią savaitę publikavome tris straipsnius. Asterisk parašė šios savaitės populiariausią straipsnį “Web feeds (RSS, Atom) - 1 dalis“, NePo pasidalino dar vienu ‘versus’ straipsniu “Process vs WMI“, na ir dėkui Sepai už jo mintis apie Ajax saugumą - “Ajax - nesaugus, bet ar galima tai pakeisti?” […]

 13. gedasg

  O su kuo skaitote po macosx’o? apart firefox’o newsfox

 14. Aphex

  Puikus straipsnelis. Suprantamas pradedantiesiems, iš karto rekomendavau keletui žmonių, kuriems buvau prisižadėjęs papasakoti apie rss ;) Sutaupei man porą valandų.

  Pats naudoju google readerį.

 15. asterisk

  gedasg, Safari RSS turi ;)
  Šiaip neblogi atsiliepimai apie Shrook - http://www.utsire.com/shrook/
  šitams straipsny http://email.about.com/cs/rssfeedreaders/tp/top_rss_mac.htm jis taip pat pirmas :)

 16. » Karalius mirė, tegyvuoja karalius. Archyvas » Pixel.lt

  […] Sveiki, Norėčiau Pixel.lt bendruomenę, lankytojus, RSS prenumeratorius, autorius pasveikinti su 10 mėnesių Pixel.lt gimtadieniu. Per šiuos mėnesius (o ypač paskutinįjį) mes stipriai išaugome. Dabar jau turime beveik 200 RSS prenumeratorių! Šį mėnesį laimėjome geriausio technologijų blog`o vardą. Dėkui jums visiems! […]

 17. » Web feeds (RSS, Atom) - 2 dalis Archyvas » Pixel.lt

  […] Šiuo straipsniu pratęsiu anksčiau rašytą straipsnį apie “Web feeds” - “Web feeds (RSS, Atom) - 1 dalis“. Jame rašiau apie žiniatinklio srauto pagrindus, kaip naudotis ir kam tai reikalinga. Šiuo straipsniu paaiškinsiu apie rss/atom standartus bei formą. Sąvokos rss - xml duomenų formatas, dar kitaip vadinamas žiniatinklio srautu (angl. web feeds). RSS santrupa turi tris reikšmes. Pateikiu pagal populiarumą: Tikrai paprastas surinkimas (angl. Really Simple Syndication) Išsamus puslapio aprašymas (angl. Rich Site Summary) - (RSS 0.91) RDF (angl. Resource Description Framework Site Summary) - (RSS 0.9, 1.0 ir 1.1) Lietuviškai apibrėžti būtų galima taip: “Labai paprasta sindikacija”. […]

 18. » Savaitgalio skaitiniai #24 Archyvas » Pixel.lt

  […] Sveiki, sveikinu visus su ilgesniu savaitgaliu, linkiu smagiai pailsėti. Šią savaitę buvo publikuoas “Web feeds (RSS, Atom)” straipsnio pirmos dalies tęsinys “Web feeds (RSS, Atom) - 2 dalis“. Savaitgalio skaitiniai: Faster Page Loads With Image Concatenation 8 defensive programming best practices to prevent breaking your sites Basics of Compiler Design Faster PHP Apps—Profile Your Code with Xdebug […]

 19. Justinas Beinorius » Blog Archive » RSS ikonėlė per 3 minutes

  […] Kas yra RSS? Filed under whatever having Add to: document.write(”Del.icio.us”) | Digg it | RawSugar | Slashdot | Y! MyWeb […]

 20. Andrius

  Geras ir išsamus straipsnis… bravo :)

 21. ema

  begalo issamus straipsnis..yspudinga ;))

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.