asterisk
Rugsėjis 1, 2006

Web Accessibility

Neseniai prireikė pasidomėti plačiau kas yra web , ir kaip svetainę padaryti tikrai visiems prieinamą. Tikriausiai su tokiu dalyku ir jums teko susidurti, na bent jau apie tai kažką girdėti. Šiame straipsnyje nerašysiu ištisų dokumentacijų, kaip padaryti svetainę prieinamą visiems, pabandysiu neišsiplėsti ir trumpai apžvelgti kas tai yra, kam tai reikalinga Jums ir kam tai reikalinga jūsų svetainės lankytojams. Tiesa, iš karto atsiprašau jog vartosiu nesulietuvintą “Web ” terminą, kadangi oficialaus lietuvių kalboje neradau. Lietuviškai tai skambėtų - Tinklalapio/interneto svetainės suderinamumas/pasiekiamumas.

Kas yra “Web ” ?
Pagrindinė šio termino mintis yra ta, jog kiekvienas interneto vartotojas galėtų netrukdomai pasiekti pateikiamą informaciją.
Interneto svetainėse dažniausiai informaciją gali pasiekti visi sveiki ir neįgalumų neturintys asmenys. Deja, dauguma svetainių nesuteikia galimybės pasiekti informaciją neįgaliems asmenims, pavyzdžiui turintiems regos, klausos ir panašių sutrikimų. Visi vartotojai turi turėti lygias teises ir galimybes naršyti po internetą, gauti iš jo informaciją.

Kodėl Jums to reikia?
Atsakymas paprastas - todėl, kad Jums to reikia. Visų pirma, tokį tinklalapį bus lengviau valdyti, kadangi ‘accessible’ tinklalapis atskiria turinį, rėmus () ir išvaizdą (). Pamirškite ‘tables’, taip sutaupysite laiką atnaujindami svetaines (o juk laikas - pinigai). Tokį tinklalapį bus galima pasiekti naudojantis naujausiomis technologijomis, kaip PDA, mobilieji telefonai ir pan. Paskutiniu metu mobiliajame telefone, bei PDA labai populiarėja ir tobulėja. Taip sulauksite potencialių klientų/daugiau naujų lankytojų. Tokius tinklalapius galės pasiekti neįgalūs žmonės, kurių ir Lietuvoje, ir visoje Europoje yra ne vienas, ir ne du, o ką jau kalbėti apie Pasaulinę rinką.

Kodėl to reikia Jūsų svetainės lankytojams?
Jie nori skaityti jūsų pateikiamą turinį, pirkti paslaugas ir panašiai, todėl jiems to reikia, ir Jūs turite sudaryti tam salygas.

Pagrindinės ‘‘ problemos
Naujos/senos technologijos
PDA ir Mobilieji telefonai nepalaiko arba turi labai silpną palaikymą Flash, technologijoms (netgi ne visada teisingai palaiko). Pabandykite panaršyti savo svetainę su vienu iš šių prietaisų. Taip, jūs galite teigti jog nesitaikot į mobiliųjų telefonų ar PDA rinką, tačiau dabar tai labai populiarėjantys prietaisai, kuriems jau nebereikia kurti atskirų svetainių, su jais galima pasiekti bet kokius tinklalapius, tik nuo Jūsų priklauso ar juos matys tvarkingai, ar ne.
Dažnai ginčijamasi dėl - jo reikia svetainėse ar ne. Atėjus web 2.0/Ajax laikams be sunku išsisukti, tačiau nepamirškite jog apie 6% interneto vartotojų išjungę saugumo sumetimais, arba naudoja naršykles be jo palaikymo, todėl patikrinkite ar jūsų svetainė tvarkingai veikia išjungus JS palaikymą. Tiesa, labai nepatartina naudoti darant meniu, nuorodas ir panašiai, kadangi nei vartotojai išjungę , nei vartotojai naudojantys text-based (tekstines) naršykles, nei paieškos sistemų robotai negalės pasiekti kitų jūsų svetainės puslapių.
Dar viena problema, kuri mane asmeniškai labai erzindavo turint lėtą interneto ryšį - interneto svetainės, perkrautos reklaminių antraščių, milžiniškų paveiksliukų kraudavosi ilgai ir nuobodžiai. Jūs galite pasakyti - įsigyk geresnį internetą. Deja, tik 9% Lietuvos gyventojų turi greitą ir kokybišką interneto ryšį. Tad nepamirškit maksimaliai sumažinti paveiksliukų dydžių, neperkrauti savo svetainių reklaminėmis antraštėmis.

Neįgalieji
Dažniausiai pamirštami aklieji, ar asmenys su stipriais regos sutrikimais. Jie naudojasi programomis, kurios perskaito tinklalapių turinį. Ši technologija vadinasi ’screen reader’. Paėmus svetainės turinį, jį atskiria nuo žymių ir perskaito neįgaliajam. Nesilaikant standartų iškyla problema, jog turinį perskaitys su ženklais ir lankytojas nieko nesupras. Asmeniškai išbandžiau programą ‘IBM Homepage reader‘, ji skirta windows operacinei sistemai, tačiau yra programų skirtų ir linux, ir mac os x sistemoms. Asmenys su silpnais regos sutrikimais, gali panorėti padidinti svetainės šriftus, patikrinkite ar jūsų svetainėje tai galima atlikti be problemų (dažniausiai jos kyla IE vartotojams).
Žmonėms sergantiems daltonizmu taip pat gali kilti problemų naršant svetainę. Galit pažiūrėt kaip atrodo svetainė žmonėms sergantiems daltonizmu su Vischeck.
Kai kurie vartotojai gali nevaldyti pelės ar klaviatūros. Pabandykite įsivaizduoti save jų vietoje ir gauti visą informaciją iš savo svetainės tik su pele arba tik su klaviatūra. Neabejoju kils rūpesčių jei jūsų svetainė neatitinka visų ‘‘ standartų.
Daugiau apie neįgaliems asmenims pritaikytas svetaines siūlau paskaityti čia: DRC.

Išvados
Kiekvienas interneto svetainių kūrėjas, turintis bent kažkiek patirties ir dizaino srityje gali padaryti svetainę pasiekiamą visiems. Tam nereikia aukštojo išsilavinimo, didelio proto. Viskas labai paprasta, tiesiog tam reikia paaukoti papildomą valandžiukę darbo. Jums tereikia laikytis standartų ir pridėti keletą paprastų priedų reikalingų, jog jūsų svetainė būtų ‘accessible’. Ir esmė ne tame, jog jūsų svetainę pasiektų neįgalūs asmenys. Esmė tame, jog kiekvienas galėtų pasiekti jūsų svetainę. Tikiuosi jog tai bus ne paskutinis straipsnis apie mūsų svetainėje, tarp kitko ir visame ‘Lietuvos wide web’, kadangi informacijos daug apie tai lietuvių kalba nepavyko rasti. Laukiu jūsų kritikos ir pasiūlymų.
P.S. Darydami svetaines ‘Accessible’ nepamirškime ir apie ‘Usability‘, tačiau apie tai kitą kartą.

Rekomenduoju paskaityti šiuos informacijos šaltinius apie ‘Accessible web’, iš jų ir sėmiausi žinias:
Building accessible websites
Dive Into Accessibility
Web Content Accessibility Guidelines 1.0
Disability Rights Commision - Accessibility

Panašūs straipsniai


“Web Accessibility” komentarų: 4

 1. enc

  tai kad tu jau įžangoje išsiplėtei .P

 2. mid

  pirmas postas, uz kuri duodu 5 balus :)

 3. Slave-4-Code

  Puikiai parasyta:) Buvo smagu, bei naudinga paskaityt per kavos pertraukele

 4. JK89

  Labai geras straipsnis. Apie “Web Accessibility” stipriai nepasidomejau, bet cia tai sukoncentruota aiskiai viskas. Tikrai ateityje tuo pasinaudosiu.
  5 balai

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.