asterisk
Liepa 17, 2006

Už gražų kodą

Sveiki. Kažkaip pagalvojau jog reiktų panaršyti laisvai samdomų web programuotojų darbų pasiūlymų svetaines ir pasižiūrėti, ko gi prašoma ir už kiek… Akį užkliudė vienas pasiūlymas - ištaisyti php bugus ir už tai gauti tam tikrus pinigus. Pirma užduotis - padaryti testinį taisymą. Už jį niekas nemokės, tik pažiūrės žinias. Užduotis ištaisyti šį puslapį - jame nesutvarkytas footeris ir raudona linija šone, kaip kad kituose tos svetainės puslapiuose. Na galvoju - viskas labai simple. Tik tada supratau kame šuo pakastas - pažiūrėkite į kodą. Validatorius iš karto pradėjo spjaudytis ir rėkt, ką tu čia man duodi :) Na.. galvoju eina jie švilpt.. Tada susimastau, o kokia padėtis su šiuo dalyku Lietuvoje ? Nagi nagi.. žvilgtelkėme į populiariausius tinklalapius:

Delfi.lt (Validate) - 478 klaidos.
One.lt (Validate) - 424 klaidos.
Na gerai.. šitom svetainėm atleiskim, neaišku kas jas programavo.. Žvilgtelkėme į Bernardinai.lt klaidas. “OMG ROFL LOL NOOB” - “Failed validation, 937 errors”. Apačioje parašyta - naudojama smartWeb sistema. Na juk tai “IDAMAS”, viena geriausių web developerių kontorų :) smartWeb.lt - 46 klaidos (wow 20 kartų mažiau), Idamas.net - 22 klaidos (dar mažiau). Na paskutinių tinklalapių bent jau kodas kažkiek įskaitomas. Bet juk svetainės turi parodyti jų kompetenciją kurti svetaines. Internetinių projektų, svetainių kūrėjų svetainės neatitinka standartų, o jų pagamintos š**modulinės svetainės yra pasityčiojimas iš interneto svetainių standartų. Peržvelkime kitas kontoras:
esc.rodiklis.lt (Validate) - 46 klaidos.
www.idea.lt (Validate) - 34 klaidos.
www.tuuletin.fi (Validate) - 25 klaidos.
www.interprekyba.lt (Validate) - 22 klaidos.
www.kitoks.com (Validate) - 12 klaidų.
www.infoweb.lt (Validate) - 8 klaidos.
www.kryptis.lt (Validate) - 1 (nelabai reikšminga) klaida.
www.mediapro.lt (Validate) - be klaidų!
www.emotion.lt (Validate) - be klaidų!
www.artogama.lt (Validate) - be klaidų!

Žvilgtelkėme į paskutinių keturių www kūrėjų kurtas svetaines.
Kryptis.lt:
www.vmt.lt (Validate) - 95 klaidos.
www.foto.lt (Validate) - 10 klaidų.
MediaPro.lt:
www.jonusis.lt (Validate) - 1 klaida.
www.zipfm.lt (Validate) - be klaidų!
Emotion.lt:
www.geliufabrikas.lt (Validate) - 64 klaidos.
www.justinglasser.com (Validate) - 14 klaidų.
Artogama.lt:
www.bibliotekos.utena-on.lt (Validate) - 9 klaidos.
www.verkiai.lt (Validate) - be klaidų!
(Svetainės buvo atrinktos atsitiktinai)

Atsiprašau, kurių nepaminėjau - arba užmiršau, arba tiesiog tingėjau rašyti daugiau ir atsiprašau tų, kuriuos paminėjau - nieko asmeniško prieš jus neturiu :) Išvadoms padaryti užteks.

Asmeniškai, mane nuvylė kryptis.lt ir emotion.lt atlikti darbai… Kadangi jų svetainės tvarkingos, klientams irgi galėtų pasistengti padaryti gražų kodą.

Patarimai pradedantiems kurti svetaines, kurios padarys mūsų virtualų pasaulį švaresniu.
Pasirinkite standartus, pagal kuriuos jūs kursite svetainę - šiuo metu vis daugiau pereina iš HTML 4.01 į XHTML 1.0. Nusprendę ką naudosite nurodykite savo svetainėje. Šiuo atveju reiktų įdėti tokį dalyką kaip:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Na o dabar pradėkite kurti.. Ir nepamirškite pasinaudoti http://validator.w3.org/. Taip pat savo svetainę patikrinkite su visomis naršyklėmis, nes pasitaikys tokių atvejų kai Opera rodys savo, IE savo ir t.t.
Tiesa nepamirškite - no tables!

Panašūs straipsniai


“Už gražų kodą” komentarų: 17

 1. mid
 2. petreliukis
 3. asterisk

  paprasčiausiai sistema atkirpo straipsnį po tago..

 4. asterisk

  mid’as paklausė, kodėl neįdėjau gaumina.lt rezultatų. Jų pagrindinis puslapis naudoja flash technologiją - nėra ten ką tikrint. O kas liečia klientus - visų klientų puslapiuose pasitaikė klaidų vidutiniškai 20..

 5. petreliukis

  asterik: kur cia tie duomenys su statistika, apie vidurkius klaidu? :)

 6. asterisk

  na pasižiūrėk jų portfolio ir pravalidatink ne flashinius saitus ;) Su manim pamerkiai nieko bendra neturi, taip kad niekuo padėti negaliu :p

 7. mimcara

  Siūlyčiau tokiu pavadinimu esantį straipsnį parašyti iš tikro sukuriant kažkokias rekomendacijas kodui, o ne žiūrėti validavimo ypatumų.. Vaikymasis validavimo yra mažų mažiausiai kvailas, mat daugelis seniai dirbančių žino įprastus dalykus, kai, pvz, įdedama į kokį nors koks nors arba .. Įprastu atveju gerai, jei span naudoji tik kaip separatorių, tai aprašai jį css kaip blokinį elementą o jame esančius vidinius kaip inlininius ir nėra parkių, ale validatoriai tada spjaudosi.. Yra daug vietų, kur būtų patogiau vienaip (ir teisinga, mat tai sutvarkoma per css) tačiau validatoriui nepatinka..

 8. noTime
 9. noTime

  Straipsnio idėja kaipo ir nufirfinta iš mano blog’o (vysnia.com/tdomarkas), bet man ir šis patiko. Deja, teiginiui no tables nepritariu iš esmės - teiblai yra patogiau ir lengviau už divus. Be to ištisą dešimtmetį visi darė su teiblais ir nebuvo problemų, kol neatėjo kažkoks piktas noobas ir sumanė skelbt erezijas, kad teiblai yra evil.

 10. Lwis

  Sveiki, o aš norėjau pakomentuot kaip kiekvienai svetainei svarbi xhtml, css architektūra. Iš esmės tą patį rezultatą galima pasiekti keliais keliais: vieni yra tokie kaip minėtas tjrefrigeration.co.uk arba koks nors painus XHTML su daug daug žymių viena po kitos, daug daug “hack’ų” ir kitokių gudrybių, o kiti lengvi XHTMl, CSS. Tai pirmuosius aš vadinu komplikuoto mąstymo padariniu. Dėl tokio komplikuoto mąstymo vėliau net footerį tampa sunku pakeist, nes jis būna įkeltas į dar kokią žymę, o ši į kitą - taip nėr galo tvarkai. Tad Už gražų ir PAPRASTĄ kodą.

 11. HEADSHOT

  Asterisk kaip nieko bendro neturi su pamerkiais jeigu tavo tinklapyje jie yra prie tavo projektu :)

 12. asterisk

  noTime, iš kur kilo idėja parašyta pradžioj ;) nieko keista kad mintys sutampa, o tokių straipsnių galima netyčia rasti ir daugiau.

 13. Už švarų kodą… ir patogius tinklalapius Pixel.lt

  […] Kaip tinklapių kūrėjas, negalėjau neperskaityti asterisk straipsnio Už gražų kodą. Deja, gažus kodas - toli gražu dar ne viskas, kaip kažkas pastebėjo komentaruose. Kaip pavyzdėlį paimkime tinklalapį su ‘gražiu kodu’ - ZipFM. Kodą validatorius sukramto be problemų, tačiau jų nemažai kyla vos pabandžius atidaryti tinklapį. Laukiau lygiai 5 minutes, bet tas grožis man iki galo taip ir neatsidarė. Nežinau, gal čia kaltas Tako (atsiprašau, dabar jau ‘Zebra’) bazinis internetas, dienos metu tikrai nepasižymintis dideliu greičiu, bet kažkodėl esu tikras kad tikrai nedaugelis interneto vartotojų Lietuvoje turi didelės spartos interneto linijas (geek’ai nesiskaito ). Bet tiek to, pirmiausiai pasižiūrėkime, koks gi tas kodas, kurį validatorius pripažinko be priekaištų. Nieko nuostabaus - tik 21 eilutė, iš kurių 14 sudaro head blokas. Štai šis kodas: http://p.pixel.lt/paste/bddbee7308d43ffdb0d46e8c664e6561 […]

 14. FDisk

  niu del zip.fm kad klaidu nera tai cia ziauriai klysti, patikrinai tik index’ini dokumenta kuriame aprasyti tik freimai :) pamegink http://www.zipfm.lt/indexmain.php ir ras 90klaidu :P

 15. » Pixel.lt ir 2006-ieji metai Archyvas » Pixel.lt

  […] Už gražų kodą (asterisk) - 474 […]

 16. Audrius

  Kaip blogai, tikrai: http://www.google.lt (milijardinė kompanija, tarp kitko) 43 klaidos…:
  http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.google.lt%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0

  Ar isprotejot su tuo w3? Tai vaiku zaidimas, negi nesuprantat…

 17. asterisk

  Audriau, nemanau kad http://www.google.lt turėtų būti pavyzdys ir autoritetas, net jeigu tai ir milijardinė kompanija.

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.