– Virtual Network Computing. Tam tikra ekrano valdymo sistema, kuri leidžia valdyti nutolusį kompiuterį vaizdine sąsaja per internetą. Šiame straipsnyje išmoksime naudotis . Kaip serveriu pasirinksime XP/ (bet straipsnis tinka su smulkiais pakeitimais beveik visoms ir OS). Taip pat sužinosime, kad tai labai lengva ir pakurti šį serverį sugebės kone kiekvienas.

tai tik sistema. Norint matyti nutolusio kompiuterio ekraną reikia ne tik žinoti, kas yra , bet ir turėti įdiegtą serverį tame kompiuteryje, kurį norite pasiekti per internetą. Taip pat nepamirškime kompiuteryje, iš kurio jungsimės prie nutolusio kompiuterio, įdiegti kliento. klientas tai programa, kuri dirba su ir gali jus prijungti prie serverio.

TightVNC sistemoje

TightVNC – klientas, t. y. programa, kuri jus aptarnauja ir jungiasi su serveriu. Kaip serverį aš jums siūlau TightVNC dėl gana paprasto ir aiškaus valdymo. TightVNC taip pat gali dirbti kaip klientinė programa, bet apie tai vėliau. Manau, kad TightVNC yra optimaliausias variantas.
http://www.tightvnc.com parsisiųskime TightVNC. Siūlau siųstis tightvnc-x.x.x-setup.exe failą (vietoje x.x.x TightVNC programos versiją). Jeigu siųsitės šį failą, tai gausite TightVNC su įdiegimo aplikacija. Dėl to įdiegimas bus paprastesnis ir suprantamesnis.
Paleiskime parsisiųstą failą (paspauskime dešiniu pelės klavišu ant jo ir pasirinkime Open). Turėtume pamatyti įdiegimo pradinį langą. Spauskime Next, sutikdami su licencijos sąlygomis vėlgi spaudžiame Next, paliekame numatytąją reikšmę ir spaudžiame Next (jeigu norime, tai galime pakeisti ją į kitokią, jeigu įdiekime į vietinį kietąjį diską, tai niekas nuo to neturėtų pasikeisti). Jeigu dabar iškristų klausimas, kurio langas pavadinimu „Directory Exists“, spaudžiame Yes, nebent mes nenorime įdiegti į jau sukurtą katalogą. Dabar galite pasirinkti, kokius komponentus įdiegti. Rekomenduoju palikti visas varneles pažymėtas ir spausti Next, bet galite nuimti varneles, kurios neatitinka jūsų interesų. Štai varnelių reikšmės:
TightVNC Server – jeigu šios varnelės nepažymėsite, tai TightVNC neįdiegs savo serverinės dalies ir jūsų kompiuteris negalės būti serveriu naudojantis tuo TightVNC įdiegimu.
TightVNC Viewer – ši varnelė nulems ar jūs norėsite su TightVNC prisijungti prie kito kompiuterio. Jeigu jūs nenorite, kad jūsų kompiuteryje būtų galimybė prisijungti prie kito serverio tai nežymėkite šios varnelės.
Web pages and documentation – tai nurodys TightVNC įdiegimo programai ar į jūsų kompiuterį įdėti dokumentaciją.
Spauskime Next ir tęskime įdiegimą. Dabar galime nurodyti kaip pavadinti katalogą, į kurį Start meniu TightVNC sukels įvairias nuorodas. Taip pat galime visiškai atsisakyti šios funkcijos pažymėdami varnelę Don’t create any icons, bet atminkite, kad tada TightVNC negalėsite paleisti per Start meniu. Eilinį kartą paspauskime Next.
Sužymėkime varneles pagal mūsų poreikius. Štai jų paaiškinimai:
Associate . files with TightVNC Viewer – suasocijuos plėtinį turinčius failus su TightVNC, t. y. jeigu jūs pažymėsite šią varnelę, pabaigsite instaliuoti TightVNC, tai atidarius plėtinį turintį failą, pasileis TightVNC Viewer programa ir prisijungs prie serverio pagal tame faile esančius nustatymus. Tą failą galėsime sukurti TightVNC pagalba.
Register TightVNC Server as a system service – priregistruos TightVNC kaip sisteminę tarnybą, t. y. Jūs galėsite kontroliuoti jos paleidimą per Services Manager ir nurodyti ar pasileisti sistemai užsikrovius ir pan..
Start or Restart TightVNC Server – užkraus arba perkraus TightVNC tarnybą. Pažymėkite ir varnelę Register TightVNC Server as a system service jeigu žymėsite šią.
Paspauskime mygtuką Next ir įdiegiame TightVNC. Spausdami Finish mygtuką mes pabaigsime instaliaciją.
serverį paleiskime per Start–>Programs–>TightVNC (ar kitas pavadinimas, kurį pasirinkote įdiegdami)–>Launch TightVNC Server. Dabar serveris turėtų pasileisti ir ekrano kampe turėtume išvysti TightVNC ikoną. Paspauskime ant jos. Turėtume pamatyti kažką panašaus:
TightVNC server meniu
Pasirinkime Properties ir išvysime štai tokį langą:
TightVNC nustatymai
Sukonfigūruokime TightVNC:
Nuimkime varnelę nuo Accept socket connections, jeigu nenorime leisti prisijungti prie mūsų serverio.
Jeigu varnelės nenuimame, tai rekomenduotina sugalvoti ir įrašyti slaptažodį.
Display or port numbers to use pasirinkime auto. Pagrindinis prievadas automatiškai bus nustatytas į 5900, o jungimuisi per HTTP – 5800.
When Last Client Disconnects atitinkamai pasieksime: Do nothing (kompiuteris nereaguos jeigu atsijungs visi klientai nuo šio serverio), Lock workstation (kompiuteris užsirakins sulig paskutiniojo vartotojo atsijungimu nuo serverio) arba Logoff workstation ( atsijungs nuo esamo vartotojo sulig paskutiniuoju serverio kliento atsijungimu).
Disable remote keyboard and pointer (view-only mode) pažymėkime, jeigu norime neleisti klientui pačiam pasirinkti tarp tik peržiūros (klientas negalės daryti nieko apart stebėjimo kas vyksta serverio ekrane) ir pelės bei klaviatūros valdymo (tai, ką klaviatūra ves klientas, bus perduodama serveriui ir vykdoma jame, taip kaip pelę judins klientas, ji judinsis ir serveryje) rėžimų. Bus automatiškai tik peržiūros rėžimas.
Disable local keyboard and pointer visiškai uždraus naudojimąsi prie serverio fiziškai prijungta klaviatūra ir pele.
Poll foreground window – pažymėjus šią varnelę galėsite sukonkretinti konfigūraciją varnelėmis Poll console only ir Poll on event recieved only. Šios opcijos jums padės sutaupyti interneto srauto, nes Poll console only nurodys TightVNC nerodyti kitų langų, tik konsolės o Poll on event recieved only varnelės pažymėjimas TightVNC privers siųsti vaizdą tik tada, kai jis keičiasi.
Poll window under cursor – nurodys rodyti tik tą langą, ant kurio yra užvestas pelės kursorius.
Poll full screen – ši varnelė nurodys, kad būtų ignoruojama Poll window under cursor varnelė ir bet kokiu atveju klientas matys visą ekraną.
Remove desktop wallpaper on client connections – ši varnelė pasirūpins, kad sulig kliento prisijungimu prie serverio MS išjungtų ekrano foną, t. y. paveikslėlį, kurį jūs naudojate kaip darbastalio papuošimą fone.
Konfigūracija dalinai baigta. Jeigu norite, tai galite paspausti Advanced… mygtuką ir sukonfigūruoti dar labiau, tačiau tai nebūtina ir nėra reikalo tai daryti, todėl toliau mes netęsime konfigūracijos ir pereisime prie serverio naudojimo.
Start–>Programs–>TightVNC (ar kitas pavadinimas, kurį pasirinkote instaliuodami)–>pasirinkite srauto suspaudimą ir paspauskite atitinkamai ant: TightVNC Viewer (Best Compression) (geriausias suspaudimas, bet atminkite, kad nors srauto ir mažiau sunaudosite, bet bus labiau apkraunamas kompiuteris), TightVNC Viewer (Fast Compression) (šis suspaudimas taupys ir srautą, ir CPU) arba TightVNC Viewer (Listen Mode) (bus galima tik žiūrėti ir nieko daugiau). Ekrano kamputyje pasileis TightVNC Viewer, paspauskite dešiniuoju pelės klavišu ant jo:
TightVNC ist
Pasirinkite New connection. Dabar turėtume matyti tokį langą:
TightVNC Viewer
Spustelėkime Options mygtuką ir toliau parodytame lange sukonfigūruokime TightVNC klientą.
TightVNC new connection
Allow JPEG compression įrašykime vaizdo suspaudimo lygį. Kuo didesnį skaičių įrašysime, tuo geresnė vaizdo kokybė, bet reikalaus didesnio tinklo greičio. Jeigu ši varnelė nepažymėta tai nepamirškime ją pažymėti.
Mouse sekcijoje pasirinkite Emulate 3 Buttons (with 2-button click), taip TightVNC leisite naudoti 3 pelės mygtukus (kairįjį, dešinįjį ir pelės ratuką).
Mouse cursor pasirinkime vieną iš šių pasirinkimų: Track remote cursor locally (bus rodomas kursorius), Let remote server deal with mouse cursor (bus naudojami serverio nustatymai dėl pelės rodymo ir valdymo) arba Don’t show remote cursor (nebus rodomas serverio pelės kursorius).
Restrict pixels to 8-bit (for slow networks) – jeigu pažymėsime, tai sumažinsime tinklo greičio reikalavimus (be vaizdo suspaudimo 1280×800 rezoliucijai reikalauja iki 2 MB/s).
View only (inputs ignored) – negalėsite valdyti serverio, tik stebėsite.
Full-screen mode klientas rodys serverį per visą kliento ekraną.
Scale by [jūsų nurodytas skaičius] / [jūsų nurodytas skaičius] (experimental) – ekranas bus pertampomas, pagal jūsų nurodytus skaičius. Ši funkcija dar tik bandoma, todėl nerekomenduoju jos įjungti.
Baigę konfigūruoti paspauskime OK.
Esamame lange („Connection details“) į server laukelį įveskime:
[ serverio adresas]::[prievadas]
Pavyzdžiui, 192.168.2.101::5900.
Paspauskite OK ir suveskite slaptažodį. Jūs jau prisijungėte prie serverio. Dabar turėtumėte pamatyti serverio ekrano vaizdą savo monitoriuje.
Taip pat prie serverio galite prisijungti per naršyklę adresu http://192.168.2.101:5800.
Apibendrinant apie , mano nuomone, TightVNC pakankamai išbaigtas, kad būtų galima juo naudotis ir yra tinkami serveriams. Vienintelis to trūkumas yra didelė procesoriaus apkrova arba dideli reikalavimai tinklo greičiui.

naudojimasis
sistemose naujokams yra gana naudingas ir reikalingas daiktas, nes ne visiems malonu dirbti su konsole (turiu omenyje SSH serverius). Įdiegimas kaip pamatysime irgi nėra toks jau sudėtingas net ant distribucijos (pavyzdžiuose mes ją ir naudosime).
Sukompiliuokime TightVNC (kitose distribucijose viskas vyks analogiškai tik vietoje Portage bus naudojama Aptitude ar Yum, t. y. vietoje žodžio „emerge“ rašysime „apt-get install“ arba „yum install“ ir vietoje kompiliavimo mes gausime paprasčiausią paketo įdiegimą, t. y. į sistemą mums bus parsisiųsti ne programos išeities tekstai, o jau paruoštas įdiegimui paketas (DEB arba RPM)):
# emerge tightvnc
# USE="-server -vncviewer" emerge xf4vnc

Paketas xf4vnc mums duos .so failą, be kurio neveiktų serveris ant X’ų. Naudojame šias USE vėliavėles, nes kiltų konfliktas dėl TightVNC. TightVNC savyje jau turi serverį ir klientą.
Redaguokime /etc/X11/xorg.conf ir susiradę sekciją „Module“ įrašykime naują eilutę:
Load „
Perkraukime X’us (aiškiausias būdas tai padaryti – perkrauti kompiuterį) ir patikrinkime ar modulis sėkmingai užsikrovė:
$ grep /var/log/Xorg.0.log
Jeigu pamatysime klaidų įrašų tai pabandykime sukurti nuorodą:
# ln -s /usr/lib/modules/.so /usr/lib/xorg/modules/
Vėl perkraukite X’us.
Paleiskime serverį komanda:
# vncserver
Įveskime slaptažodį, kurį turės įvesti klientai.
serveris įdiegtas ir paleistas. Paprasta ar ne?
Dabar pabandykite prisijungti prie kito serverio:
$ vncviewer [IP adresas]:[ekrano numeris]::[prievadas]
Ekrano numerį nebūtina nurodyti (tai tarsi nurodymas, prie kurio serverio tame kompiuteryje jungtis), tačiau prievadas būtų būtinybė. Pvz.:
$ vncviewer 192.168.2.101:5900
Atminkite, kad pagal numatytuosius nustatymus jūs gaunate pilną kompiuterio valdymą (nebent serverio konfigūracijoje nurodyta kitaip). Jeigu jūs to nenorite tai pridėkite opciją viewonly:
$ vncviewer 192.168.2.101:5900 -viewonly
Daugiau opcijų galite pamatyti konsolėje įvedę:
$ vncviewer --help

Pabaiga
Tikiuosi straipsnį perskaitėte visą ir sutiksite su nuomone, kad darbas su nėra toks sudėtingas kaip gali atrodyti. Ir tai nėra taip jau ir nereikalinga. Galima panaudoti pradedant vaikų kontrole prie kompiuterio ir baigiant nuotoliniu administravimu.
Dar pridedu nuotrauką, kurioje naudojama TightVNC prisijungimui prie serverio:
TightVNC windows

Pastaba. „#“ ženklas prieš komandą rodo, kad tai turi būti įvykdyta super vartotojo teisėmis, t. y. root. „$“ ženklas sako, kad komandą rekomenduojama paleisti su paprasto vartotojo teisėmis.

Panašūs straipsniai


“TightVNC Windows/Gentoo sistemose” komentarų: 5

 1. Sergej Andrejev

  Yra dar toks dalykas kaip ssh tunneling. Kadangi VNC sesija nėra kodojama, prisijungti iš www prie savo kompo aš nerizikuočiau. Maža ką, nusniffins paketus, gaus passwordus.
  PUTTY yra toks menu “Tunnels”. Pridėdi ten tavo hosto rekvizitus… ir prisijungi per PUTTY(ssh). Paskui su TightVNC prisijungi prie localhost. Matysi tą patį VNC serverį, tik dabar visa sesija bus užkoduota.

 2. rytis

  ar yra panasiu programu i sita ir kokios

 3. ernetas

  Ryti, dar yra tokių VNC programų: RealVNC, UltraVNC ir Vine Server.

 4. bobah

  vine serveris - VNC?! Kazkas naujo.. :D

 5. Aidas

  Dar yra toks TeamViewer VNC, per ji galim prisijungti is potinklio i potinkli naudojant priskirta numeriuka ir 8 skaiciuku, labai paprasta ir gan patogu. Tik vat, pastebejau, kad biskuti kibineja rysys… Be to yra ir VPN paslauga ten :)

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.