medutis
Birželis 28, 2006

PHP4 ar PHP5, o gal PHP6 ?

Ne paslaptis, kad šiuo metu plačiai naudojamos net dvi versijos. Tiesa, PHP4 yra kur kas populiaresnis ir labiau palaikomas, tačiau neatrodo kad PHP5 negalėtų susitvarkyti su kodu, kuris rašytas PHP4′ajam (nebent jis netvarkingas ar turi kitų korektiškumo bėdų). Kodėl mėgėjai ir naudotojai nepereina prie PHP5 versijos, kuri mums siūlo kur kas daugiau?

Šiuo metu leidžiamos ir PHP4, ir PHP5 versijos lygiagrečiai. Kodėl? Didžiausi pasikeitimai 5 versijoje, lyginant su 4:
- Zend variklis 2, su nauju OOP, palaikomi private/protected savybės, abstrakčios klasės ir interfeisai,
- Visiškai perrašytas XML palaikymas,
- Exceptions ir exception’ų palaikymas.

Žinoma, pasikeitimų yra daugiau, pavyzdžiui, MySQL extension’as nėra default įjungtas, tačiau svarbiausia yra pabrėžiama, jog teisingai programuojant, PHP4 skriptai laisvai veiks juos nukreipus ant PHP5 versijos. Tačiau nepaisant visų PHP5 privalumų, jo vartojimas auga vos po 5% kas mėnesį, ir net naujos 5.1 versijos išleidimas nedaro jokio efekto. Didžioji dalis hostingo kompanijų taip pat palaiko tik 4 versiją, nors rimtesni siūlo abejas versijas.

Tai kokio velnio prasidėjo kalbos apie PHP6? Žadama išleisti jau šiemet, tai negi turėsime net tris versijas, ar PHP4 vartotojai pereis prie PHP5 ir vėl turėsim dvi lygiagrečias versijas, o galbūt PHP6 padarys didelį efektą ir visi, ir PHP4, ir PHP5 persikels į 6? Kuris variantas? :) Sąrašai apie siūlomas PHP6 naujoves jau pasirodė, internete diskutuojama. Iš naujovių verta paminėti pilną Unicode palaikymą, namespaces, goto, taipogi nemažai saugumo ir kitų smulkių pataisymų. Daugelis turbūt pagalvoja, kad vėl kils problemos su suderinamumu, kilnojimusi iš vienos versijos į kitą, ir t.t. Tačiau kalbos apie PHP6 ir tėra tik kalbos, laisvos formos diskusijos, daugelis programuotojų pasipiktinę ir siūlo daugiau dėmesio skirti PHP5 gerinimui.
Šiaip ar taip, judame į priekį, ir PHP6 anksčiau ar vėliau atsiras, problemų be abejo neišvengsime. Beje, ar kas atsimena skirtumus ir persikėlimą iš PHP3 į PHP4? :)

Panašūs straipsniai


“PHP4 ar PHP5, o gal PHP6 ?” komentarų: 5

 1. Pawka

  Pagrindinė problema manau yra hostingo tiekėjai, tingintys atsinaujinti į PHP 5. Jei tai būtų padarę, niekas neturėtų problemų leisdami tiek PHP5 skriptus, tiek ir senesnius PHP4. O dabar didžioji dalis aplikacijų yra parašyta PHP4, ir niekas nesiruošia jų perrašyt. O rašyt ant PHP5 irgi niekas nerašo, nes paprasčiausiai prarandami vartotojai, tupintys PHP4 servuose. Jie nesidomės, kodėl jūsų PHP5 aplikacija neveikia ant jų serverio ir tikrai neprašys admino atnaujinti sistemą. Tokiems vartotojams lengviau rasti analogišką produktą, puikiai veikiantį jų sistemoje.

 2. e

  Dėl PHP6 tai prasidėjo ne tik kalbos. Jau yra ir konkrečių veiksmų.
  http://snaps.php.net jau galima parsisiųsti išbandyti PHP6 versiją. (po kolkas kūrimo stadijoje).

  Bent jau žiūrint mano akim, tai rašant kodą reikėtų pasitikrinti kaip PHP5 ir PHP6 jį supranta. Geriau tai atlikti kūrimo stadijoje, nei perrašinėti, kai prispaus atsinaujinimo problemos :)

  Po kolkas vienintelis skirtumas, kurį pajaučiau, tai yra laiko juostos nustatymas. “Strict” standartai rekalauja, jog būtų nurodoma laiko juosta. Bėda ta, jog PHP5 to nereikalauja (defaultinis php.ini), o vat kokiam PHP4 tokios funkcijos išvis nerasta. Kažkada labai nusibodo matyti daug error’ų tai teko truputi RTFM. Ką suradau tai:

  if (function_exists(’date_default_timezone_set’))
  date_default_timezone_set(’Europe/Vilnius’);

  Kadangi nelabai išmanau OOP, tai skirtumo tarp PHP6 ir PHP5 nelabai pastebėjau. Beje, viską rašant tvarkingai jokių bėdų nesijaučia :)

  Išties laukiu bent jau PHP6 Alpha pasirodymo, berods tai turėtų įvykti šį rudenį ;p

 3. medutis

  Na, tai kai kurie rimtesni hostintojai turi serverių ir PHP4, ir PHP5, gali pasirinkt kokį norį. O postas rašytas dar tada, kai buvo tik pirmoji antis paleista, kažkoks ala gandas apie 6 versiją :) Dabar jau be abejo yra daugiau nuveikta.

 4. mimcara

  Iš pradžių parinausi dėl PHP5 maždaug: “gal neveiks”, “gal veiks negerai”. Ale kai projekto pritaikymas penktam PHP atsipirko tik kelių eilučių pakeitimu, likau patenkintas :-)

 5. Stunner

  Aš visa savo skripta rausau ant php5 ir dar problemų nepastebėjau

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.