.NET nėra progravimo kalba, .NET yra technologija ir tai technologija!

Microsoft .NET LogoSunku yra lyginti kai nėra su kuo lyginti, kadangi visos kitos internetinių sistemų (tame tarpe ir internetinių svetainių) programavime naudojamos priemonės (JAVA, PHP, ColdFusion ir kita) yra tik programavimo kalbos. .NET nuo pat pradžių buvo sumąstyta ir vystoma kaip pažangi programavimo technologija, orientuota į šiuolaikinio korporatyvinio verslo poreikius ir tų poreikių greitą augimą.

Ar gali programavimo kalba būti įmonės IT strategija? Gal ir gali, jei tai yra kelių žmonių kompanija, turinti vieną IT sprendimą ir neketinanti daugiau augti ar plėstis. Ar gali .NET technologija būti kompanijos sėkminga IT strategija? Taip, gali ir visų pirma dėl to, kad .NET technologija ir yra sukurta kaip labai lanksti strategija, apimanti labai įvairius ir plačius kompanijų poreikius, kurie gali keistis, augti ir vystytis. .NET - tai lanksčios ir dinamiškos kompanijos strategija, kompanijos kuri vystosi, auga ir plečiasi, kompanijos kuri siekia ilgalaikių tikslų ir tam naudoja eilę priemonių, tai stambios ir patikimos, strategiškai mąstančios kompanijos technologja. .NET sukurta kaip nepriklausoma nuo programavimo kalbos technologija, todėl ja paremtus sprendimus, atsižvelgiant į jų specifiką, galima kurti naudojant įvairias programavimo kalbas: ASP, C#, C++, VB, Delphi, netgi JAVA (J#) galima naudoti kuriant .NET sprendimus. .NET užtikrina sprendimų, sukurtų skirtingomis programinėmis priemonėmis .NET terpėje, suderinamumą tarpusavyje.

Vienas iš galimų scenarijų: Skirtingi uždaviniai > skirtingos programinės priemonės > skirtingi sprendimai > viena platforma (.NET technologija) > geras skirtingų sprendimų suderinamumas > patikimumas ir stabilumas > didesnė pridėtinė vertė ir kaštų taupymas.
Tačiau galimas ir kitas scenarijus: Skirtingi uždaviniai > skirtingos programinės priemonės > skirtingi sprendimai > blogas skirtingų sprendimų suderinamumas > patikimumo ir stabilumo nebuvimas/programinių sprendimų „maišalynė“ > didelė priemonių kaita > priežiūros ir palaikymo problemos > didesnės išlaidos/nuostoliai, mažesnė kompanijos kuriama pridėtinė vertė ir išaugę kaštai IT sektoriui.
Manau akivaizdu, kokį vaidmenį kompanijos IT strategijoje vaidina .NET technologija ir kaip ji prisideda prie kompanijos bendrų rezultatų.

Kaip kitus pagrindinius .NET technologijos ir technologinių priemonių esminius privalumus galima paminėti:

 • Pilna, greita ir patogi integracija su visais produktais. Taip pat geras suderinamumas tarp produktų. Ar jūsų kompanijos darbuotojai galėtų efektyviai dirbti, jei vienas rengtų dokumentus Adobe PDF formatu, kitas Notepad, o trečias rašinetų ranka ant popieriaus? Kaip jie keistųsi informacija? Kaip bendrautų? Kaip sektųsi kartu dirbti? Manau, labai lengva nuspėti. Taip ir skirtingi programiniai sprendimai įmonėje turi būti tos pačios technologijos, kad pasiekti optimalų sanaudų ir gaunamos naudos efektyvumą.
 • .NET yra daug saugiau. Šios technologijos saugumo politika paremti sprendimai yra gerokai saugesni vien dėl to, kad jie naudoja bendrą integruotą saugumo užtikrinimą.
 • .NET technologija - tai technologija suplanuota į ateities verslą, kuris reikalaus vis didesnio procesų automatizavimo/kompiuterizavimo, informacijos srautų ir įvairių skirtingų aplikacijų įvairioms užduotims vykdyti. Didelėje įmonėje jau dabar naudojama daugybė skirtingų sistemų įvairioms užduotims atlikti, dažniausiai jos yra skirtingų gamintojų ar net ir skirtingomis programavimo kalbomis sukurtos, atsižvelgiant į tam tikrų užduočių specifiką. .NET technologija yra pritaikyta kurti suderintas, integruotas aplikacijas skirtingomis programavimo kalbomis, priklausomai nuo turimų programuotojų ir programavimo kalbų specifikos. .NET sudaro sąlygas formuoti pastovią, ilgalaikę ir kryptingą kompanijos IT sprendimų strategiją, paremtą viena besivystančia technologija (kas užtikrina pastovumą ir patikimumą), naudojant įvairias skirtingas priemones, komponentus ir programavimo kalbas, tam tikroms specifinėms užduotims spręsti.
 • .NET technologija yra ir bus vystoma bei palaikoma kompanijos, todėl šia technologija remiantis bus galima kurti naujus sprendimus integruojant juos į veikiančias, seniau sukurtas aplikacijas nekuriant jų iš naujo. kompanijos vardas ir ketinimai užtikrina šios technologijos ilgalaikį testinumą, todėl investicijos padarytos į sprendimus paremtus .NET yra apdraustos kompanijos vardu. Kas garantuoja PHP programavimo kalbos tęstinumą ir vystymąsi? Saujelė programavimo kūrimo kalbų mėgėjų/entuziastų ir kelios suinteresuotos kompanijos einančios į skirtingas puses?
 • Kodėl .NET yra pigiau nors ir atrodo, jog kainuoja brangiau? Kas skaičiuoja tik pirmines išlaidas sprendimo sukūrimui ir įdiegimui visados sakys, jog .NET yra brangiau. Ir tai lengva paskaičiuoti vien tuo, kad Linux OS, PHP, MySQL DBVS yra nemokama programinė įranga ir kainuoja tik programavimas ir diegimas. Kai tuo tarpu priemonės ir sprendimai yra mokami.

Taigi:

 • To paties funkcionalumo sprendimui realizuoti .NET technologijoje (ASP, C#) užtenka tik 30% kodo lyginant su PHP ar JAVA. Žymiai mažiau kodo – atitinkamai mažesnė tikimybė įsivelti programinėms klaidoms, o tai tiesiogiai susiję su programinio sprendimo veikimo patikimumu. Sistemos patikimumas – nuostolių dėl sistemos trikių išvengimas, kuo didesnė kompanija, tuo didesni galimi nuostoliai dėl sistemos darbo sutrikdymo dėl nepastebėtos klaidos. Paskaičiuokite kiek 24 val. neveikianti tam tikra sistema gali atnešti nuostolių Jūsų kompanijai?
 • .NET technologija paremtuose sprendimuose naudojant ASP ir C# (VB) programavimo kalbas visas programinis kodas aplikacijoje yra išskirtas į du lygius: C# kalba parašytas biznio logikos/skaičiavimų lygis ir ASP atvaizdavimo lygis, jie yra vienas nuo kito logiškai atskirti. Be to, naudojamas objektinis programavimas. Norint sistemą praplėsti tam tikru papildomu funkcionalumu, integruoti tam tikrus komponentus iš kitos sistemos, surasti ir pakoreguoti problematiškas kodo vietas yra daug kartų greičiau ir pigiau nei esant vienalyčiam kodui kaip PHP ar ColdFusion. Daugeliu atvejų PHP sprendimuose naujo funkcionalumo pridėjimas ar didesnė integracija su kitais sprendimais susiveda į viso sprendimo ar didžiosios dalies perprogramavimą, o tai atima gerokai daugiau laiko, tuo pačiu ir išlaidų.
 • Naujas poreikis > naujas uždavinys > reikalingas naujas IT sprendimas tam uždaviniui spręsti > sprendimas turi integruotis su kitais kompanijos IT sprendimais. Dar gerai, jei tuos visus sprendimus kūrė vienas gamintojas, tačiau jei jie sukurti skirtingomis programinėmis priemonėmis ir skirtingų gamintojų, tai naujo sprendimo integracija su kitais jau esamais sprendimais sudaro vieną iš problematiškiausių situacijų šiandieniniame versle, kurios sprendimas neapsieina be didelių laiko sąnaudų ir išlaidų, ir galutinis variantas ne visada atneša planuotus rezultatus. Be to, tokiu atveju Jūs mokate kiekvienam gamintojui už jo sprendimo modifikavimą ir integraciją su nauju sprendimu, taip pat už naujo sprendimo integraciją su skirtingais jau esamais sprendimais. Tai atsiriame į labai dideles išlaidas, taip pat trunka laiko, reikalingas integracijos instrukcijų suderinimas tarp skrtingų gamintojų, o rezultate gaunasi dar labiau komplikuota situacija nei buvo prieš tai, jei po kurio laiko atsirada vėl poreikis naujam sprendimui, kuris turi integruotis į jau esnančius. Yra daugybė pavyzdžių pasaulinėje praktikoje kai į tai įklimpusi įmonė nesugeba išbristi be kardinalaus IT infrastruktūros perplanavimo ir sistemų perkūrimo kitomis technologijomis. O tai yra brangu. Labai brangu.

Todėl nors pradinės investicijos į .NET technologiją pagrįstus sprendimus ir yra didesnės, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje tai atsieina gerokai mažiau papildomų/neplanuotų/pridėtinių išlaidų ir padaro šią investicija daug efektyvesnę, sukuriančią ženkliai didesnę pridėtinę vertę kompanijai.

Aš suprantu, kad nemokami PHP/MySQL gali būti naudojami tokio tipo sprendimuose: sukūriau pigiai > paleidau > pamiršau, tačiau ar galima iš viso svarstyti tai kaip alternatyvą .NET? Kaip nemokamas, palaikomas grupės entuziastų produktas gali būti geriau už milijardinių investicijų pareikalavusią ir patikrintą technologiją? Kodėl tai nemokama, jei tai yra bent kuom nors „geriau“?

Šiuo metu kompanijai, planuojančiai savo IT strategiją ne savaitei, ne mėnesiui ir ne vieneriems metams į priekį, kolkas nėra pasirinkimo alternatyvos .NET technologijai, technologijai kurios užnugaryje stovi ilgalaikės milijardinės investicijos ir užtikrinta ateitis pirešakyje.

Daugiau informacijos apie .NET technologiją ir ja paremtus sprendimus skaitykite: www.netvision.lt  

Panašūs straipsniai


“Kompanijos IT technologinė strategija. Arba kodėl nėra alternatyvos Microsoft .NET?” komentarų: 47

 1. Žilvinas Sadauskas

  Prieš kalbant reikėtų pasidomėti. Už PHP garantuotų ZEND’as. Dėl centralizuoto branduolio ir didesnio saugumo taip pat ginčyčiausi, kadangi tada užtektų įkirsti į vieną vietą ir nusprogsta viskas. Bet čia žinoma labai didelė diskusija, kas geriau ar centralizuotas saugumas ar ne.

  Dėl vienalyčio PHP kodo bei objektinio programavimo, tai siūlyčiau paskaityti prieš tai publikuotą straipsnį. Skirtumas tik tas, kad .NET’e OOP yra geriau išvystytas ir nepaliekama galimybė programuoti kitaip.

  Matosi, kad žmogus įsimylėjęs Micro$oft’ą ir įsimylėjęs aklai.

 2. Dalius

  Labai kryptingas ir tendencingas straipsnis.

  O į klausimą kodėl tai nemokama, jei tai „geriau“ galima atsakyti labai paprastai - nes to nenusipirksi už jokius pinigus, jei reikėtų mokėti ;-)

 3. Eimantas

  kvepia labai jau promo straipsniu .)

 4. Mindaugas Želvys

  Žiauru…
  “Kas garantuoja PHP programavimo kalbos tęstinumą ir vystymąsi? Saujelė programavimo kūrimo kalbų mėgėjų/entuziastų ir kelios suinteresuotos kompanijos einančios į skirtingas puses?”
  Atsiprašau ,bet net ir po tokio smarkaus smegenų praplovimo negaliu patikėti, kad visi tie “entuziastai” kadanors ims ir pamirš PHP.

  “Kaip nemokamas, palaikomas grupės entuziastų produktas gali būti geriau už milijardinių investicijų pareikalavusią ir patikrintą technologiją? Kodėl tai nemokama, jei tai yra bent kuom nors „geriau“?”
  Kodėl milijardines apyvartas daranti DELL atsisako Win ir pereina prie Linux…? Čia pagal Jūsų filosofiją išeitų, kad DELL irgi vadovauja grupelė “mėgėjų/entuziastų”?

  Gal ir toliau siuntinėkite šitą rašliavą savo potencialiems klientams, nes tai nė ištolo nepanašu į straipsnį.

 5. Gediminas Cibas

  Palyginkim ZEND ir Microsoft… ZEND…Microsoft… Kas tas ZEND? :)
  Dėl kitko - čia straipsnis ne apie programavimą.

 6. Mindaugas

  Taip, čia straipsnis ne apie programavimą, čia tiesiog reklama.

 7. Dominykas

  Tai pala pala - Java blogai, .NET gerai, bet Java galima naudoti kartu su .NET ir tada būtų gerai?

  “To paties funkcionalumo sprendimui realizuoti .NET technologijoje (ASP.NET, C#) užtenka tik 30% kodo lyginant su PHP ar JAVA.” - kvailesnės marketinginės frazės neesu girdėjęs. Visų pirma - iš kur skaičius? Lyginkim obuolius su obuoliais, o apelsinus su apelsinais. Kvailas programuotojas su .NET pridarytų daug daugiau bėdos, negu protingas su senu geru PHP.

  “visas programinis kodas aplikacijoje yra išskirtas į du lygius: C# kalba parašytas biznio logikos/skaičiavimų lygis ir ASP atvaizdavimo lygis” - aha. PHP programuotojai jau seniai sugalvojo, kad kodą ir atvaizdavimą reikia atskirti. Ir tai padaro viena kalba/technologija. Java programuotojai irgi apie tai galvoja. Ir išvis - tai vadinama MVC.

  “Daugeliu atvejų PHP sprendimuose naujo funkcionalumo pridėjimas ar didesnė integracija su kitais sprendimais susiveda į viso sprendimo ar didžiosios dalies perprogramavimą, o tai atima gerokai daugiau laiko, tuo pačiu ir išlaidų.” - daugeliu atveju? Come on - čia jau priklauso ne nuo platformos ir ne nuo programavimo kalbos - čia priklauso nuo pačio programuotojo/software designerio sugebėjimų planuoti ateitį. Per tuos pačius ateinančius tris mėnesius, metus ir penkis metus. Žr. aukščiau apie kvailus programuotojus ir gerus programuotojus. Galima dar būtų paminėti workaround vs solution. Dar galima būtų diskutuoti apie agile metodikas ir apie tai, kad neverta planuoti to ko greičiausiai neprireiks - kepyklai, kuri per dieną kepa 500 batonų tikrai neverta pirkti fūros iki tol kol ji neišauga tiek, kad aprėptų pusę Lietuvos.

  Aš nepeikiu .NET kaip technologijos (nes ją gana prastai išmanau), tačiau paprastam firmos business card tipo websaitui Oracle DB tikrai nereikia. Tiek “investicijos” tiek “palaikymo” požiūriu. Vėlgi - obuoliai su obuoliais.

  Straipsnis yra grynai marketinginis, nutaikytas į atlėpausį firmos vadovą, kurie paprastai nieko nesigaudo IT srityje, bet mėgsta priiminėti IT sprendimus. Sėkmės versle Netvision - su tokiais firmų vadovais, kuriuos bandote verbuoti, toliau galėsit ir dirbti - ypač kai teks priiminėti sprendimus dėl produkto “pridavimo” ir pakeitimų kontrolės - o normalus IT vadovas tikrai tokio straipsnio nesuvalgytų ir tokiais argumentais nepasikliautų.

  Nieko pikto ;)

 8. Žilvinas Sadauskas

  Klausimas buvo, kas garantuotų už PHP. Buvo mestas teiginys, kad niekas. Nesiginčiju, kad palyginti su Micro$oft, tai jis tik skruzdėlytė. Bet o bet tačiau kuo didesnis esi tuo skaudžiau krenti. Tai, kad prie PHP kūrimo gali prisijungti visa bendruomenė manau yra labai geras dalykas. Todėl aš ir palaikau atvirus projektus.

 9. Juozas Kaziukėnas

  O kas tas Microsoft ir dar .NET? :))
  Straipsnis tikrai ne apie programavimą, čia daugiau propaganda :) Nes su kita barikadų puse deramai nelyginama, o jei palygintų tai jau toks gražus tekstukas nesigautų (Aš ne prieš .NET, aš prieš tokio tipo rašinius, kurie yra tiesiog reklaminiai ir labai abstraktūs-beverčiai).


 10. Straipsnis skirtas šventam karui įžiebti.

 11. donatas

  joa. linksma. bet juk šiandien ne balandžio pirmoji… skamba kaip darbo partijos reklaminė kampanija - jokių konkrečių faktų tik liaupsės savo pusei ir nepagrįstas kitų nuvertinimas.

 12. Robke

  Matosi kaip visi nemegsta Microsoft :)

 13. Gediminas Cibas

  Del reklamu ir promo: deja mums nedomina reklamuotis tarp developeriu ir dar tarp php developeriu. :) Taip pat mums Microsoft nemoka uz ju technologiju reklama… :) Tiesiog as pateikiau straipsni, kuris atspindi mano poziuri, kodel kompanijos stragtegiskai mastancios turetu rinktis .NET technologija…

 14. Gediminas Cibas

  Del DELL ir atsisakymo Windows - marketingas. Kai kompu kainos tiek stipriai nukrito ir kai OS sudaro nemenka procenta visos kompo kainos, tai ir deklaruojama, kad bazine platforma Linux, kad galima butu zaisti su kompu kainomis, kuri sumazeja “diegiant” Linux… Taciau klientas visada konfiguruodamas PC pries perkant turi galimybe pakeisti i Windows OS ko pasekoje perskaiciuojama kaina i didesne, nuo salyginai mazos pradines.. :) Kai pateiks DELL skaicius kiek pardave procentaliai kompu su Linux lyginant su Windows…tada ir pamatysit kam sis zingsnis buvo zengtas :)

 15. donatas

  Jei taip, tada tavo požiūris labai skylėtas :)

 16. Gediminas Cibas

  Del atviru projektu ir bendruomeniniu kuriniu: As nieko pries tokius projektus ir pilnai palaikau ta judejima. Taciau, niekada nepasikliauciau tokiu eksperimentu nuo kurio priklausytu visos kompanijos ar didesnes jos dalies veikla ir uzdirbami pinigai, nes tai nepamatuojamai didele rizika ir gresmes kompanijos saugumui, pajamoms, pelnui ir t.t.t.t.t

  Yra daug atviru projektu ir .net platformai… Ir jie puikiai prigyja kaip tam tikri moduliai ar elementai didelese sistemose. Nieko tame blogo.

  Tiesiog tokiems bendruomeniniams eksperimentams truksta vieno pagrindinio dalyko - kryptingo vystymosi ir begales kitu technologiniu aspektu.

 17. IdeaG

  didelis zero su minusu už reklama. Pixel.lt siūlyčiau tokį straipsnelį šalinti. Kažkaip normalaus straipsnio gale nebūna įmonės, siūlančios straipsnyje giriamą produktą logo ir linko.

 18. Gediminas Cibas

  Ir kagi mes čia reklamuojame? :) Microsoftą ir .NET? :) Na jo.. jiems kaip tik ir trūksta reklamos… ir dar http://www.pixel.lt :)

  O kuom maišo linkas ir logo? Ar negražus logo kam? :)

  Tiesiog aš dirbu šioje kompanijoje ir manau, kad jei aš pusę darbo dienos sugaištu rašydamas straipsni, tai galima įdėt ir kompanijos logą, kuri man atlyginimą moka už tą pusę dienos. Beje čia išdėstytas ne mano vieno požiūris, o mūsų visos komandos. Taip, kad…

 19. Edmundas

  Keisti argumentai:
  “Taciau, niekada nepasikliauciau tokiu eksperimentu nuo kurio priklausytu visos kompanijos ar didesnes jos dalies veikla ir uzdirbami pinigai, nes tai nepamatuojamai didele rizika ir gresmes kompanijos saugumui, pajamoms, pelnui ir t.t.t.t.t”
  o kitu sakiniu pabreziama, kad atviri projektai su .NET jau nekelia gresmes.
  Beje, didesne gresme yra vienas monopolininkas, kazin ar taip jau puiku naudoti to pacio gamintojo komercinius produktus svetainiu, aplikaciju kurimui, web/pasto ir t.t. serveriai, operacine sistema.. Pliusas visko sito tarpusavio integracija, bet tampi priklausomas nuo vienos imones, kuri kuria komerciniais tikslais. O open source projektai igyvendinami bendra iniciatyva ir kai kuriais atvejais palaikomi rimciau nei komerciniai. Siaip nesu nei pries vienus nei pries kitus, bet teiginys kad atviro kodo prog. iranga yra eksperimentas ir nepatikima yra absurdas. Gal apsizvalgykim aplink ir pamatysim kiek daug tokios prog. irangos supa mus ?? Turbut banke gerb. Gedimino pinigai irgi nesaugus, nes visgi eksperimentinis softas pas juos ??? :) Siulyciau nesishvaistyt tokiom frazem be argumentacijos ir faktu

 20. Gediminas Cibas

  Atviri projektai yra didele rizika nepriklausomai nuo technologijos, jei jie naudojami kaip bazine sistema, nuo kurios labai daug kas priklauso.

  Taip nebuvo pasakyta, neiškraipykit: “o kitu sakiniu pabreziama, kad atviri projektai su .NET jau nekelia gresmes.”

  P.S. Sistemų integracija yra vienas iš svarbiausių uždavinių šiuo metu didelėse kompanijose, todėl tai ir yra ypatingai svarbu.

 21. Dominykas

  Čia diskusija neįdomia linkme krypsta. Open source vs Microsoft. Pfff. Šimtą kartų girdėta :) Pats žinau iš patirties, kad enterprise level yra kitokie kontraktai ir kitokie reikalavimai, o patikimumas ir palaikymas (bei jo kaina) yra vienas iš svarbiausių faktorių ir Gediminas šioje vietoje tai sakydamas yra teisus. Jis neteisus sakydamas, kad PHP/Open Source produktai negali suteikti tokio pačio palaikymo lygio kaip ir .NET/Microsoft. Čia aišku dalis problemos yra būtent tame, kad PHP yra tiek populiarus, kad yra begalės “savamokslių”, kurie mano, kad moka kurti “sprendimus”.

  “Del reklamu ir promo: deja mums nedomina reklamuotis tarp developeriu ir dar tarp php developeriu.”

  Tai čia ir taip aišku, kad šis tekstas yra skirtas žmogui, kuris priima sprendimus - tačiau sprendimus paprastai priima protingi žmonės ir konsultuojasi su keletu šaltinių - jau vien komentarų kiekis prie šio straipsnio parodo, kad tie kiti šaltiniai teigia, kad straipsnis nėra labai jau vertingas - nei teisybės (faktų) požiūriu, nei reklaminiu.

 22. Edmundas

  Ten ir nebuvo citata, bet is to seka, jeigu vienu sakiniu tvirtinama, kad atviri projektai gresme, o kitu pasakoma kad .NET atviri projektai nieko blogo, tebunie taip. Bet zodziai esmes nekeicia. Taip, integracija labai svarbu, nesiginciju, kad naudojant Microsoft produktus integracija yra labai gera, bet netiesa, kad negalima kitu produktu suderint. Pats darbe administruoju tiek win tiek linux sistemas ir nematau problemu, naudojam geresne sistema/aplikacija/technologija pagal tai kuri labiau atitinka poreikius.
  Del argumento, kad kompanijos naudojancios atviro kodo ar pan. prog. iranga yra, nesikartosiu, labai jau nerimtos, toks teiginys is tiesu piktina. Galeciau pateikt begale pavyzdziu paneigianciu sia fraze, bet manau kolega ir pats tai zinot (galbut nenorit to pripazint).
  Pasikliauti monopolininku ir aklai eiti jo siulomu keliu yra tikrai ne visuomet protingiausias zingsnis, nes budamas monopolininkas jis primeta jums tai ka nori, o kadangi jis “dievas” ir naudokim tik jo produkcija kad viskas susiderintu, jam yra labai naudinga ir jis to sieka, iviliot klientus i tokias zabangas, bet klientui tai tikrai ne geriausias sprendimas (nevisuomet), reikia turet pasirinkimo laisve. Nes nemanau kad yra argumentu, kurie galetu patvirtint kad pvz. Microsoft yra geriausia prog. iranga, ir kad jeigu MS sukure pvz. IIS tai sis produktas pats geriausias. “Arba kodel nera alternatyvos Microsoft .NET”…. pabaigai pasakysiu, kad kolega su tokiu mastymu tikrai esate iviliotas i Microsoft zabangus.

  P.S. Nesu pries Microsoft, nesu pries konkurentu produktus, mielai naudoju abu, bet aklai neteigiu kad yra vienas GERIAUSIAS produktas, ir kitu vertu nera! (”Neturek kitu Dievu, tik mane viena” ? :)

 23. Dumas

  Tamsta visai pamiršote koks šios svetainės moto. Tokį straipsnį galite siųsti Ms atstovams lietuvoje, kad jie jį naudotų kokioje agitacinėje programoje ar ilgoje reklamoje. Pastebėjau čia daugiau ne programavimo terminų, o ekonomikos vadovėlio iškaltų terminų: “pirmines išlaidas”, “apdraustos”, “investicijos”. Nei buvo apžvelgtas .NET framework’as, nei paminėti jo minusai, pliusai. ASP.net vartojamas tik kaip kažką reiškiantis žodis. Dar yra logikos klaida: “PHP programavimo kalbos tęstinumą” - tai jeigu PHP nutrauks savo developinimą (čia nebent išmirtų visi programuotojai), tai visi projektai, kurie buvo parašyti su PHP mirs? :-) Dar klaida: “Kaip nemokamas, palaikomas grupės entuziastų produktas gali būti geriau už milijardinių investicijų pareikalavusią ir patikrintą technologiją” Turbūt pražiopsojai Vista žlūgimą ir Linux vartotojų didėjimą.

  “.NET yra daug saugiau” - už ką? Gal galima sulaukt loginio palyginimo?

  “Adobe PDF formatu, kitas Notepad, o trečias rašinetų ranka ant popieriaus” - čia, kaip supratau, kalbama apie darbo programas, o pastraipa apibendrinama sekančiai: “Taip ir skirtingi programiniai sprendimai įmonėje turi būti tos pačios technologijos”. Logika? Redaktorius = Technologijos?

  Tamsta pūti į akis.

 24. Dalius

  „Tiesiog tokiems bendruomeniniams eksperimentams truksta vieno pagrindinio dalyko - kryptingo vystymosi ir begales kitu technologiniu aspektu.“

  Gal nemaišom open source’o su bendruomeniniais projektais visų pirma ;-) Skirti labai svarbu, manyčiau. Pvz.: Ubuntu yra pusiau bendruomeninis projektas. Sekančios dalies net neverte komentuoti, nes jau pirmas teiginys neteisingas…

  P.S. Aš naudoju tiek Microsoft tiek open source’inius produktus.

 25. Tadas

  Tikras Microsoft fanatikas ypac man kaip programuotojui uzstrigo zodziai “.NET technologijoje (ASP.NET, C#) užtenka tik 30% kodo lyginant su PHP ar JAVA” idomu ar autorius yra girdejes apie PHP frameworkus? Ar tik sausai bande PHP programuot? As maciau kaip programuoja su tuo ASP ir tikrai jokio grozio kode ten nera ir dar su PHP MVC frameworkais galima 30% sumazint ASP kodo. O jeigu iklimpo kompanija i Microsoft tai jau tikrai sunku islipt nes kaip visiem zinoma Microsoft nemegsta su kazkuo nepazystamu ‘bendrauti’ :)

 26. Edmundas

  kaip tik pries keleta dienu domejausi vienu projektu sukurtu pagal GPL licencija, vat kiek kainuoja tokie projektukai (saito apacioj yra skaiciuokle kiek kainuotu susikurt toki softa nuo “nulio”): http://tortoisesvn.net/about
  paziurekim kokios garsios kompanijos, kaip NASA, naudoja open-source produktus:
  http://bestpractical.com/rt/praise.html

 27. Gediminas Cibas

  Gerbiamieji… Straipsnyje kalba eina apie technologiją, o ne apie kažkokius konkrečius sprendimus.
  Kam čia diskutuot be reikalo ar opensource ar ne opensource….ar bendruomeniniai nemokami produktai ir sprendimai ar komerciniai… Nes čia matau, kad beprasmiška…
  P.S. mums beje yra tekę susidruti su opensource sprendimais, kuriuos norejome panaudoti keliuose savuose projektuose taupant $ ir laiką, tačiau gavosi atvirkščiai.. Todėl nuo to karto viską developinamės patys nuo a iki z. Bent ramesnis gyvenimas.

 28. Dummas

  Gerb. Gediminas Cibas, šis tinklaraštis (blog’as) Būtent ir Yra Skirtas aptarti / pasidalinti problemų sprendimų būdus ir technologijas. Bet Jūs, tamsta, išskirtinai apžvelgiant ekonominius principus, kurie yra opūs projektų vadovams ar įmonių sąvininkams taikant Jūsų pareklanuotą technologiją.
  Ps.: Gal galite detaliau pakomentuoti - kas per opensource sprendimas, kokie projektai? Kodėl developinot patys, kodėl nepirkot ne opensource?
  Truputi detalumo prašom

 29. Žilvinas Sadauskas

  O kam išradinėti ratą antrą kartą? Pasižiūrėk Edmundo komentarus, kad suprastum, kiek tau kainuotų susikurti pvz subversion’ą.

 30. Dalius

  Būtų įdomus sužinoti kas per bandymas ir kodėl nepavyko :) Ar esate tikri, kad pasirinkote tinkamus sprendimus? Ar teisingai suvokėte, ką gaunate nemokamai, o už ką vis tik tenka mokėti? Ar apskritai bandėte analizuoti kur skaičiavimo klaida buvo?

  Taip straipsnyje kalba eina apie technologija, bet panašu, kad jūs visiškai nesuprantate kas yra atviras kodas (filosofijos, kuri stovi už technologijų). Ir negi tikrai viską nuo a iki z patys rašote? O kokią kodo versionavimo sistemą naudojate? Jokios? Ar tą, kur saugi kaip popieriaus naikinimo mašina?

 31. adomas

  tai kad visi bando tau pasakyt, kad tu neobjektyvus. o tu ir toliau prieštarauji. taip kad esi neobjektyvus papirktas bukas m$ tikslinis taikinys. TAIP IR TOLIAU … :)

 32. Arturas

  Man labiausia uzstrigo si vieta:
  “Tiesiog tokiems bendruomeniniams eksperimentams truksta vieno pagrindinio dalyko - kryptingo vystymosi ir begales kitu technologiniu aspektu.”
  Jei tai yra snekama apie didziaja dauguma open source projektu, tai noreciau isgirsti rimtesniu argumentu arba OS projektu pavyzdziu kuriems truksta kryptingumo “ir begales kitu technologiniu aspektu”?

 33. Eimantas

  žmonės, pagarbiau apie autorių bei patį MicroSoft, o tai vėliau niekas negaus nei Xbox, nei klaviatūrų ar pelių .)

 34. Aidas

  Na jei autorius čia įžvelgia straipsnį, tai jam reiktų pirma gerai prasiblaivyti, nes jau nuo pirmų pastraipų prasideda reklama pagal visus reklamos dėsnius. Tad arba autorius kvailas, arba skaitytojus laiko kvailiais. Apie turinį šitos reklamos nėra net ką kalbėti. Krūva propagandos. Aš nesu nusiteikęs prieš .NET, bet visur yra savo pliusų ir savo minusų, o .NET turi pakankamai rimtų ir daug minusų. Galbūt PHP ne pats technologiškai geriausias sprendimas, bet tikrai .NET nepretenduoja būti geriausiu. Kalbant apie Java, niekas neprogramuoja plika Java. Ir aš kalbu ne apie JavaBeans, kuris tikrai nėra geras sprendimas, bet apie labai čia niekintų atviro kodo projektų vieną pavyzdį - Spring Framework. Arba kas nors girdėjot apie Python ir Zope? Kad dauguma negirdėjo, dar nereiškia, kad tai prastas produktas (sakyčiau tikrai geras), kaip kad kiekvienoj pakampėj naudojamos technologijos nėra geros vien dėl naudojimo fakto, nes dažnai tokius dalykus lemia marketingas ir inercija. O pasitikėti MS ir remti savo kompanijos stabilumą į MS produktus mokant didžiules sumas… na, asmeninis reikalas.

 35. Edmundas

  Pastebejimas Gediminui, saket, jog likot nepatenkinti open source sprendimais ir pasiraset savo prog. iranga, bet juk taip ir gimsta open source produktai, ar bet kokie kiti. Kazkas paima ir paraso softa kuris galbut pradziai naudingas jiems, bet veliau ishsipletoja ir platinamas didesnei auditorijai, tuomet susidomi daugiau zmoniu ir dar labiau ishtobulina kad tenkintu didesnes audiencijos poreikius. Taigi savo softo pasirasymas ne ka labiau skiriasi nuo bendruomeniniu projektu, kurie yra tas pats tik labiau ishsivyste, nesvarbu kokia ten licencija ar pan.
  Bet esme ne sitame, pasipiktinimas situo straipsniu yra todel, kad jis visishkai orientuotas i viena produkta, ir nepabijosiu pasakyt, jog buvo pamineta ir ne karta, kad “nera jam alternatyvu”. Toks pasakymas labai tiesmukishkas. Viskas butu ok, jei butu pristatyta .NET technologija, bet ne jos liaupsinimas ir sakymas kad tai vieninelis protingas sprendimas be alternatyvu. O kad nebutu taip subjektuvu, straipsnis tikrai nebutu toks blogas, jei butu pamineti ir .NET minusai kaip rase Aidas, ar palyginimu su kitom technologijom.

 36. asterisk

  Prašau nebepilstyti iš tuščio į kiaurą, nes diskusija nebetenka prasmės ir yra be galo be krašto :)

 37. Gediminas Cibas

  Na as tikiuosi, kad po sio straipsnio PHP guru parasys kodel PHP ju manymu yra tinkama enterprise sprendimams, o JAVA expertai, ta pati parasys apie JAVA. Aisku zvelgiant is korporaciju vadovu perspektyvos, o ne is programerio.

 38. Rimantas

  @Gediminas: prieš atsakant į klausimą, kodėl PHP tinkama, gal patikslinsi, kas tai yra “enterprise sprendimai”, ir kas yra “korportatyvinio verslo poreikiai”?
  Straipsnis(?) gana juokingas, o pavadinimas turėtų būti “kodėl _aš_ nematau alternatyvos .NET”.
  Deja, net ir į tą klausimą jis neatsako.

  @asterisk, laikantis “nepilstyti iš tuščio į kiaurą” principo , tai ir šio straipsnelio neturėtų būti.

 39. Aidas

  Kad kas nors rašys ką nors panašaus yra mažai tikėtina, nes parašyti straipsnį ne į vienus vartus reikia įdėti darbo ir patyrinėti, o tam reikia laiko, kurio vadovai nelabai turi tokiems niekams. O rašyti propagandą nėra nei solidu nei naudinga, nebent yra poreikis tą propagandą skleisti ruošiant dirvą savo nešvarių tikslų pasiekimui.

 40. smu

  Nu tokio FUD’o ir šlamšto jau seniai neskaičiau. Iš pradžių buvo juokinga, o vėliau jau nelabai. Nes matosi aiškus smegenų užplaukimas. Spėjimas - arba šį straipsnį parašė koks marketinginis žmogelis, kuris apie egzistuojančius sprendimus mažai teišmano apart MS, arba koks kažkiek paaugęs bet dr nesubrendęs programuotojas,, norėjęs visiems parodyti savo rimtumą ir tipo išmanymą.

  O kad būtų kiek į temą, tai siūlau pasidomėti esamais neMS sprendimais: įvairūs enterprise integration, process serveriai, message broker’iai ir pan. Ten programuoti reikia mažai, užtenka daug ką sujugti ir važiuoja. Didelės kontoros tikrai neprisiriša prie vieno monopolininko - ir jie moka skaičiuoti, kas pigiau, kas patikimiau, kas greičiau. Paprastas .NET, PHP ar Java programavimas toje dalyje užima mažą ir neesminę dalį.
  Jau vien tai, kad DB sprendimai dažniausiai būna paremti ne MS technologjiom viską pasako (aišku, ir ne mysql). Nes ir servai, aišku, sukasi ne MS.

  Tuo pačiu klausimas - kiek jums patiems teko atlikti enterprise tipo lygio sprendimų ir kokius produktus sudiegėte? Nes pagal tia, kad viską rašote patys, kyla išvada, kad kalbama apie home-level sprendimus. Iš čia ir kyla toks mušimas įi vienus vartus (labai jau nevykęs ir ypatingai žemo lygio).

  Jaučiu, net patys MS tokių absurdiškų straipsnių nerašytų. :)

 41. Gediminas Cibas

  O tiems kam PHP ant .NET atrodo nerealu…skaitykit toliau:

  Microsoft Hosts Project to Run PHP on .Net

  Extending its support for scripting and dynamic languages, Microsoft is hosting a project on its CodePlex site to deliver a PHP language compiler for the .Net Framework.

  Known as Phalanger, the project reached Version 2.0 Beta 2 on July 30.

  The primary goal of the project, released under Microsoft Shared Source Permissive License, is to enable full functionality of existing PHP scripts on .Net without any modification, Microsoft said.

  Unlike the original PHP interpreter, Phalanger compiles scripts into MSIL (Microsoft Intermediate Language).

  Phalanger offers Web application developers the ability to leverage both the ease-of-use and effectiveness of the PHP language and the power and richness of the .Net platform, the company said.

  And the compiler developers can deploy and run existing PHP code on an ASP.Net Web server and develop cross-platform extensions to that code.

  Meanwhile, the object model in Phalanger is compatible with PHP 5.0, and it lets developers combine PHP objects with .Net ones.

  In fact, developers can use a class written in PHP from a .Net application or to import a .Net class—that might be written in C# or Visual Basic—into PHP scripts, the company said.

  According to the CodePlex site, a major feature in Beta 2 is laying the groundwork for integrating Phalanger with Visual Studio 2005.

  This integration is expected to be available “very soon,” the site said.

  PHP, technically known as PHP: Hypertext Preprocessor, is a scripting language most often used for server-side Web scripting.

  Developers typically use the PHP interpreter to run their code, but using compiled binaries is generally viewed as providing better performance than interpreted source code, Microsoft officials said.

  In addition, the .Net Framework provides a secure environment and interoperability with other code running on the Microsoft CLR (Common Language Runtime), the company said.

  A phalanger is a long-tailed possum-like marsupial native to Australia.

  As Microsoft works to deliver a PHP compiler on .Net, the company also is baking in generic support for dynamic languages, said Jim Hugunin, creator of IronPython, an implementation of the Python language on .Net.

  Straipsnis is autoretitetingo eWeek portalo: http://www.eweek.com/article2/0,1759,2001857,00.asp

 42. Gediminas Cibas

  Ir nesuprantu as kokia cia prasme lyginti technologija ir porgramavimo kalbas. Du nepalyginamus dalykus. Ar PHP technologija? NE! ar Java technologija? Ne!
  Nera alternatyvios technologijos Microsoft .NET. Tiesiog nera.
  Tikrai greitu laiku isplis daug sprendimu parasytu pvz PHP ant .NET frameworko. Nors galbut daugumai is jusu tai atrodo kaip kosmariskiausias sapnas, taciau tai labai netolima ateitis. :)

 43. Gediminas Cibas

  O konkretus to privalumai:

  1. Why would I want to compile PHP?
  Obviously, compiled binaries are expected to run faster than interpreted source code. In addition, you may find it advantageous to be able to deploy your web application without source code.

  2. Why would I want to compile PHP to .NET?
  For a number of reasons. Unlike the PHP interpreter, .NET provides a secure environment. No web server crashes, no buffer overruns. We generate verifiable .NET assemblies that easily interoperate with everything that runs on CLR. You get access to zillions of useful classes available to other .NET languages like C# or VB!

  3. OK, but PHP is not just the language, it comes with a huge number of built-in functions?
  We have reimplemented these built-in functions in .NET so you can still use them in Phalanger. We’ve put a great effort into keeping their semantics in sync with the originals.

  4. I would like to switch from PHP to ASP.NET but C# scares me?
  Don’t worry, with Phalanger you can write ASP.NET pages and use PHP as the code-behind language. There’s no need to learn C# or VB!

  Placiau: http://www.codeplex.com/Wiki/View.aspx?ProjectName=Phalanger&title=Introduction%20and%20FAQ

 44. Rimantas

  Konkretūs kliedesiai, sorry.

 45. Dalius

  Alternatyvos nėra? Yra, bet tebūnie tai slaptas mūsų ginklas ;)

 46. Dalius

  Beje jei JAVA tik programavimo kalba, tai ant ko sukasi Jython ir JRuby?


 47. Nuejau pagal nuorodą - nieko apie .NET neredau (na nebent vienas anglu kalba, kuris berods yra paimtas is http://www.codeproject.com/dotnet/WhyDotNET.asp).

  Gal dabar visi paredaguojam savo straipsnius ir padėdam į tikslingas vietas nuorodas?