Operacinės sistemos Ubuntu 5.10 Breezy Badger instaliavimas

Šiame straipsnyje apžvelgsime Linux šeimos operacinės sistemos (toliau OS) Ubuntu 5.10 Breezy Badger diegimą į i386 platformą. Minimalūs šios OS reikalavimai yra 128 MB operatyvinės atminties (RAM), 1,8 GB laisvos vietos kietajame diske, CD nuskaitantis įrenginys. Rekomenduojama turėti internetą, nes be jo – bet kurios Linux šeimos OS galimybės nublanksta. Instaliacija truks nuo 1 val. iki paros (priklauso nuo kompiuterio greičio, bet 1,2 Ghz pilnai užteks iki 10 val. instaliacijai). Norint ją suinstaliuoti jums prireiks “Ubuntu 5.10 Breezy Badger install CD”. Jį nemokamai užsisakyti paprastu paštu galite tinklapyje http://shipit.ubuntu.com (kaip užsisakyti rasite šios straipsnio A priede) arba parsisiųsti naršyklėje surinkę adresą http://ftp.litnet.lt/pub/ubuntu-cd/5.10/ubuntu-5.10-install-i386.iso (failas užima 617 MB, jeigu jį siųsitės jums jį reikės įsirašyti į tuščia CD-R kompaktą, kaip tai padaryti rasite šio straipsnio B priede. Kai viską padarėte, įdėkite Ubuntu kompaktą į CD nuskaitymo įrenginį ir jau galite eiti prie “BIOS nustatymas” etapo.

BIOS nustatymas

BIOS – Boot Input/Output System jūsų kompiuterio startavimą valdanti mikroschema. Šiame etape mums juos reikės sukonfigūruoti taip, kad kraunantis kompiuteriui jis pabandytų užkrauti OS iš kompakto įdėto į kompaktinių diskų įrenginį. Šiuo metu labiausiai paplitę Award ir Phoenix tipo BIOS’ai. Jeigu nežinote kokie pas jus BIOS’ai, tai galite padaryti su programa Everest kurią galite parsisiųsti iš Computer Bild tinklapio http://www.computerbild.lt (Pagrindinė plokštėąBIOSąBIOS’o tipas pamatysite savo BIOS’ų tipą). Pavyzdyje aptarsime Award tipo BIOS’ų nustatymą.
Pirmiausiai perkraukite kompiuterį ir kai kompiuteris iš naujo įsijungs laikykite nuspaudę klavišą Delete (arba kitą kuris yra apačioje parašytas “Press klavišas to enter BIOS”). Tada rodyklėmis nukeliaukite iki Advanced BIOS Features ir spustelėkite klavišą Enter. Dabar eikite rodyklėmis iki First Boot Device ir paspaudę Enter susiraskite CD-ROM (gali būti cdrom0, cdrom ir pan.). Nepamirškite išsaugoti nustatymų spausdami klavišą F10 ir įrašę raidę “Y” spauskite klavišą Enter.

Instaliacija

Dabar prasidės Ubuntu instaliacija, todėl patariame pasirūpinti, kad staiga nedingtų elektra ar neatsirastų koks nors veiksnys pažeidžiantis kompiuterio darbo stabilumą, nes pasekmės gali būti liūdnos (galite prarasti visą kietajame diske esančią informaciją).
Užsikrovus kompaktui ir pamačius užrašą “boot:” spauskite Enter ir palaukite kol užsikraus Ubuntu 5.10 instaliacinė programa. Atsidariusiame lange “Choose language” klavišais pažymėtais rodyklėmis pasirenkame “Lithuanian – lietuviškai” ir spaudžiame klavišą Enter.
Dabar pasirodė “Klaviatūros išdėstymo pasirinkimas”, pagal standartinius Ubuntu nustatymus jums turėjo būti parinkta “lietuviška”, bet jeigu jos nematote (jeigu matote tai tiesiog spauskite klavišą Enter ir skaitykite kitą pastraipą), tai rodyklėmis pasirinkite “Select from full keyboard list” ir ten taip pat rodyklėmis pasirinkę “lietuviška” bei paspaudę klavišą Enter grįžtate į prieš tai buvusį meniu “Klaviatūros išdėstymo pasirinkimas” kuriame spaudžiame klavišą Enter, nes jau matome, kad Ubuntu mums instaliuos lietuvišką klaviatūros išdėstymą.
Po techninės įrangos ir kompakto turinio apžvalgų, komponentų užkrovimo prasideda interneto konfigūravimas per DHCP. Bet mes jo nekonfigūruosime (nebent jūsų tinkle veikia DHCP, tada jis susikonfigūruos automatiškai, o PPPoE protokolu veikiantį internetą per tinklo plokštę konfigūruosime šios straipsnio C priede) todėl iškritus klaidai spaudžiame “” ir tada pasirenkame “Dabar nekonfigūruoti tinklo”. Sekančiame lange įvedame kompiuterio vardą kuris bus naudojamas LAN’e (vietiniame tinkle) pvz., JONAS. Spaudžiame “”. Vėl apžvelgiama techninė įranga.
Prasideda kietojo disko dalijimas. Kadangi mes norime pasilikti seną OS (mūsų pavyzdyje tai Windows XP) tai pasirenkame tą skirsnį (skirsniai žymimi šypsenėlėmis. Bet nespaudžiame Enter pasirinkę jį!) kuriame turime daugiausiai laisvos vietos ir norime sumažinti tą skirsnį, todėl pasirenkame “Vadovaujantis diskų dalijimas” ir po to “Resize IDE(skaičius kuris žymi jūsų kietojo disko IDE kabelio numerį) (“master” arba “slave” “jumperiai”), skirsnis #(skirsnio nr. kurį pasirinkote) (skirsnio žymėjimas Ubuntu OS) and use freed space”. Įrašykite: “(minimalus galimas dydis) GB” ir spauskite Enter. Palaukę keletą minučių, spaudžiame “Baigti disko dalijimą ir įrašyti pakeitimus į diską”, pasirenkame “”. Vėl palaukiame kol ekrane išvysime lentelę “Copy remaining packages to hard disk” kurioje pasirinksime “”, nes mes dar nesukonfigūravome interneto ir negalėsime parsisiųsti pilnų sulietuvinimo paketų. Sekančiame lange “Laiko zonos konfigūravimas” pasirenkame “”, o kitame lange tokiu pačiu pavadinimu pasirenkame “”, nes mes esame Europe/Vilnius laiko juostoje. Įveskite savo vardą ir pavardę, įvedę Tab klavišu pereiname ant mygtuko “” spaudžiame Enter. Dabar Ubuntu sukurs jums jūsų kompiuterio vartotoją, todėl jūs turite lange “Set up users and passwords” įvesti vardą kuriuo prisijunksite prie Ubuntu OS. Šiam vartotojui reikia sukurti slaptažodį kurį jūsų prašo įvesti, o sekančiame lange jį pakartoti. Prasidėjus pradinio įkėliklio GRUB (“bootloader”) jūsų paklaus ar norite jį įdiegti. Jeigu lentelėje matote savo OS pavadinimą spauskite “”, jeigu ne – “” (tokiu atveju pasikvieskite specialistą kuris jums suinstaliuotų ir sukonfigūruotų GRUB rankiniu būdu). Jeigu jokių nesklandumų daugiau nekilo jums atsidarys CD nuskaitymo įrenginys ir ekrane išvysite lentelę “Baigti įdiegimą”. Išėmę kompaktus ir visus diskelius spauskite “”. Kompiuteris persikraus ir kompiuteriui kraunantis pasirinkite “Ubuntu, kernel 2.6.*” (nesumaišykite su “Ubuntu, kernel 2.6.* (recovery mode)), o jeigu norėsite užkrauti Windows OS pasirinkite “Windows (versija) (loader)”.
Užsikrovus Ubuntu jūsų bus paprašyta prisijungti. Pirmiausiai prisijunkite tuo vardu kurį vedėte instaliuodami OS. Norėdami prisijunkti įveskite laukelyje naudotojo vardą ir paspaudę klavišą Enter įveskite slaptažodį, po kurio įvedimo taip pat spauskite Enter. Dabar galite naudotis Ubuntu.

Straipsnio priedas A
Nemokamų Ubuntu CD užsakymas internetu

Nueiname į tinklapį https://shipit.ubuntu.com/. Jame pirmiausiai turėsime prisiregistruoti, o registracijai reikia pašto dėžutės (ją galite gauti nemokamai, kad ir http://lit.freemail.lt/). Norėdami registruotis spustelėkime nuorodą “create a new account”, naujajame lange po tekstu “Not registered yet?” esančiame laukelyje “E-mail address” įrašę savo el. pašto adresą spauskite Register. Tada pasitikriname el. paštą ir jame turėtų būti laiškas “Launchpad Account Creation Instructions” kurį perskaitę rasime nuorodą (ji turėtų prasidėti “https://”) į kurią nuėję laukelyje “Display Name” įvesite savo slapyvardį (gali būti ir vardas, pavardė), į laukelį “Password” – slaptažodį, taip pat nepamirškite uždėti varnelės šalia “Hide my email addresses from other Launchpad users” (taip apsisaugosite nuo el. pašto “šiukšlių”). Paspaudus “Add” mes būsime priregistruoti ir vėl nukreipti į https://shipit.ubuntu.com/. Čia turime laukelyje “E-mail address” įvesti el. pašto adresą su kuriuo registravomės, laukelyje “Password” – slaptažodį kurį įvedėme registracijos metu ir spausti “Log In”. Susirandame “Shipping address” ir po juo esančius laukelius užpildome (“Name” – įvedame vardą, “Organization” – paliekame tuščią, nes jis nėra būtinas (nebent užsakome kompanijai, tada įvedame jos pavadinimą), “Address” – įvedame vietos į kurią norime atsisiųsti kompaktų adresą (tik gatvės pav., namo nr. ir buto nr. jeigu gyvenate bute), “City/Town/etc” – rašome miesto/kaimo/miestelio pavadinimą, “State/Province” – įvedate rajoną, jei užsakote CD į kaimą/miestelį, arba apskritį į kurią užsakinėsite CD, “Postcode” – įrašote pašto kodą (pvz., LT-51063, jeigu nežinote koks jūsų pašto kodas jį galite susirasti http://www.post.lt/lt/?id=316 tinklapyje), “Country” – pasirenkame “Lithuania” (Lietuva) ar kitą valstybę į kurią užsisakinėsime CD, “Phone” - įrašykite savo tel. nr.), o po to spaudžiame “Request CDs” ir pamatome viršuje “New request accepted.” užrašą kuris reiškia, kad mūsų užsakymas priimtas ir po 4-6 savaičių (gali trukti ir ilgiau) gausite užsakytus CD. Jums atsiųs 5 CD.

Straipsnio priedas B
ISO failų įrašymas į CD-R

Šiame straipsnio priede aptarsime ISO failų įrašymą į CD su programa “Sateira CD&DVD Burner 2.5” (ji užima 3,4 MB, laikinai nemokama) Windows aplinkoje. Ją galime parsisiųsti iš http://www.sateira.com/downloads.php. Nuėję ten spauskime mygtuką “Download” po užrašu “Sateira CD&DVD Burner” (nesumaišykite su “DropToCD (DataCD/DVD)”), ir dar kartą spauskite užrašą “Download Now”, o tada išsaugokite programą ir ją paleiskite. Tą padarę spauskite “Next >”I accept the agreement” (jeigu nesutinkate su aukščiau esančiame laukelyje nurodyta licenzija neturite teisės instaliuoti šios programos, tokiu atveju spauskite “X” esantį lango kampe ir “Yes” patvirtindami norą išeiti)ą”Next >”ą”Next >”ą”Next >”ą”Next >”ą”Install”ą”Finish”. Uždarykite visų kitų programų langus, palikite tik “Sateira CD&DVD Burner”. Pasirinkite “Burn Disk Image”. Spauskite “Browse…” ir atidarykite Ubuntu kompakto ISO failą. Žemiau pasirinkite savo CD įrašymo įrenginį su kuriuo įrašinėsite Ubuntu CD. Patikrinkite ar uždėta varnelės “Buffer underrun protection”, “Simulation” ir spauskite “Burn”. Pasibaigus CD įrašymui spauskime “Ok” ir išeikime iš programos.

Straipsnio priedas C
PPPoE protokolu veikiančio interneto kompiuteryje su tinklo plokšte konfigūravimas

Šiuo protokolu veikia daugelis interneto planų (tarp jų ir visi Tako DSL planai namams)Pirmiausiai mes turėsime pasileisti terminalą iš kurio vykdysime komandas. Jį pasileisti galime spausdami ProgramosąReikmenysąTerminalas. Atsidariusiame lange rašykime “sudo pppoeconf” (be kabučių) ir įveskime savo slaptažodį. Atsidarys langas kuriame turėtumėme susirasti tekstą eth0, jeigu jis yra tai spaudžiame “”. Po tinklo plokštės skenavimo mūsų paklausia ar norime tęsti (“Continue with configuration?”) ir mes sutinkame spausdami “”. Sekančiame lange mes sutinkame spausdami “”, Ubuntu pranešdami, kad mes nesame įsitikinę, kad mūsų interneto tiekėjas naudoja “noauth” ir “defaultroute” nuostatas. Dabar mūsų paprašo įvesti prisijungimo prie interneto vardą (Telekomo abonentai veda tokį “*******@dsltakas.lt” (be kabučių, kur žvaigždutės – jūsų tel. nr. su miesto kodu, jeigu nemokate persijungti klaviatūros režimo iš lietuvių k. į anglų k. pasinaudokite naujai atidarytu terminalu, kuriame įvykdykite komandą “setxkbmap lt”(be kabučių)) ir paspausti “”. Dabar įveskite prisijungimo prie interneto slaptažodį ir spauskite Enter. Dabar lange pavadinimu “USE PEER DNS” jūsų klausia ar norite, kad DNS’ai būtų nustatomi automatiškai, pasirenkame “”, jeigu interneto tiekėjas suteikia tokią galimybę. Kitame lange ir vėl pasirenkame “”. Dabar mūsų turėtų paklausti ar norime, kad prie interneto būtų prisijungiama kompiuteriui įsijungiant (“Would you like to start the connection at boot time?”). Mes pasirinkome “”, ir sekančiame lange pasirinkome “”, liepdami kompiuteriui dabar pat prisijungti prie interneto. Pabaigiame interneto nustatymų konfigūravimą spausdami “”.

Straipsnio priedas D
Nuorodos

Pagalbos galite ieškoti šiuose tinklapiuose:
http://www.ubuntu.lt - lietuviška Ubuntu svetainė
http://www.ubuntu.com - angliška Ubuntu svetainė, kurioje rasite žymiai daugiau informacijos negu prieš tai nurodytoje.
http://www.gnome.org - angliška grafinės aplinkos GNOME (Ubuntu ją naudoja kaip pagrindinę aplinką) svetainė.
http://www.gnome.lt - lietuvių kurta GNOME svetainė.
http://www.gnome-look.org - angliška GNOME pagražinimui skirtų dalykų svetainė.
http://www.forum.lt/computerbild - Computer Bild Lietuva forumas, kuriame galėsite paprašyti pagalbos.

Spausdinimui skirtas versijas galite surasti adresais:
http://kibernet.vhost.lt/straipsniai/ubuntu.doc
http://kibernet.vhost.lt/straipsniai/ubuntu.pdf

Straipsnis yra nebaigtas
Ernetas 2006
Kopijuoti be autoriaus sutikimo draudžiama

Panašūs straipsniai


“Kaip instaliuoti Ubuntu 5.10.” komentarų: 9

 1. Raigedas

  emm.. neperskaičiau straipsnio (ir taip senai ta ubuntu 5.10 buvau instaliavęs).. bet klausimas iškilo - kodėl 5.10? Juk straipsnis rašytas dabar, o jau kuris laikas kai yra išėjęs 6.06 ubuntu..

 2. ernetas

  Straipsnis rašytas ne dabar. ;-)
  Man asmeniškai Ubuntu 6.06 pasirodė turįs daugiau klaidų.

 3. Archatas

  Geras išsamus straipsnis, tik būtų neprošal keletas iliustracijų (screenshotų). Na dar ir pavadinimų markupus sutvarkyt. Bet šiaip ar taip viską paaiškina “Straipsnis yra nebaigtas” :)

 4. Pawka

  Na straipsnio neskaičiau. Kodėl? Nes labai nepatogu skaityti, kai yra vien tik krūva teksto, be jokių antraščių. Kitą kartą atkreipk į tai dėmesį, o dabar bandysiu įveikt tavo straipsnį :-)

 5. Kaip IdeaG Ubuntu bandė arba pirmieji įspudžiai iš Linux pasaulio Pixel.lt

  […] kad kompiuteryje taip pat likusi Windows XP netruks apsitraukti dulkėmis | Perskaitė 3 | Spausdinti šį įrašą | (Dar neįvertinta)  Kraunama… […]

 6. ernetas

  Pawka, tekstas buvo suformatuotas, bet kažkodėl į tinklapį įdėjo neformatuotą.

 7. Sevis

  Padekit.. parsisiunciau “ubuntu-5.10-install-i386″ isekstraktinau,isirasiau i diska..paleidau paziuret per bios first boot - cd .. viskas normaliai..perkraunu laukiu kol uzsirasys boot from cd spaudziu enter ir neuzkrauna man ??

 8. ernetas

  Sevis, parisisųstą ISO failą reikėjo atidaryti su NERO ar kita diskų įrašymo programa, o ne jį išpakuoti.

 9. Arūnas Liuiza » Archyvas » Kaip IdeaG Ubuntu bandė arba pirmieji įspūdžiai iš Linux pasaulio

  […] 700mhz Duron kompiuterio disko (Linux paskyriau apytikriai 3.5 Gb). Tuomet atsispausdinau erneto “Kaip instaliuoti Ubuntu 5.10″, tris kart nusispjoviau per kairį petį ir ėmiausi darbo. Pradžioje nugasdino prognozė, kad […]

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.