Šiuo metu internete dalis puslapių sukurta pagal HTML 4.1 standartą, kiti pagal xHTML 1.0, dar treti iš viso nežino kokie yra standartai ir su kuo jie valgomi. Bet šį kartą ne apie tai. Šį kartą norėčiau jus pakviesti kelionei į xHTML ateitį: ko mums paprastiems mirtingiesiems laukti ir tikėtis?

Kai aš pradėjau savo puslapių kūrėjo karjerą, prieš kokius gerus 8 metus, gūdžiais interneto laikais, pagrindinis dizaino elementas buvo <br>. Negražus dizainas? Įdėk pora “breikų”, vis dar negražus? Įdėk dar porą. Deja, kad ir kaip malonu prisiminti savo jaunystę-kvailystę, daugiau ateityje to nebebus. Kita vertus tai visai logiškas sprendimas, kadangi ši žymė, priešingai nei daugelis, neturėjo savo antrosios - uždarančiosios. Vietoj to ateityje mes turėsime rašyti:

<line>Tekstas</line>
<line>Kitas tekstas</line>

Tai ne vienintelė žymė, kurios nesutiksime ateityje. Mes taip pat nerasime : <b> <i> ar <img> Kodėl? Jau kuris laikas HTML standartai palaikė alternatyvas mano anksčiau paminėtoms žymėms <em> - pasviręs tekstas ; <strong> - paryškintas tekstas. Kiek įdomiau su <img>, seniau rašydavome <img src=”"> ateityje src elementu galės naudotis bet kuri žymė. Jeigu jūs vis dėl to negalite gyventi be <img> žymės, tuomet jums teks pasitenkinti <object> kodas atrodytų taip:

<object data="pixellogo.png" type="image/png">Pixel logotipas</object>

Beje, tas pats <object> yra skirtas ir java apletų įterpimui į puslapį. Panaši situacija ir su <a>, seniau rašydavome <a href>, ateityje href elementą vėlgi galės turėti bet kuri žymė.

Ateityje bus pakeistas požiūris į pavadinimus (headings). Seniau mes turėjom tokį kodą:
<h1>Pagrindinis pavadinimas</h1>
<h2>Smulkesnis pavadinimas</h2>
<h3>Dar smulkesnis ir t.t.</h3>

kuris duodavo tokį rezultatą:
headings
Iš viso buvo galima sukurti nuo h1 iki h6. WC3 nusprendė, jog tai per daug sudėtinga, todėl ateityje norėdami gauti tokį vaizdą turėsime rašyti sekantį kodą:
<h>Pagrindinis pavadinimas
<h>Smulkesnis pavadinimas
<h>Dar smulkesnis ir t.t.</h>
</h>
</h>

Sąrašai. Atsimenate, turėjom dviejų tipų sąrašus <ul> ir <ol>, ką gi ateityje turėsime naują <nl>. O kodas turėtų atrodyti taip:

<nl>
<label>Pavadinimas</label>
<li href="http://pixel.lt/#vienas" mce_href="http://pixel.lt/#vienas"> pirmas elementas</li>
<li href="http://pixel.lt/#du" mce_href="http://pixel.lt/#du"> antras elementas</li>
</nl>

NL reiškia Nav List (navigacijos meniu), ar tai padės lengviau kurti dizainą?

Kaip matote, ateitis suteikia naujų galimybių. Bet jinai nėra “backwards” (atgal) suderinama. Teks priprasti. Ar jau tai visos naujovės? Ne, dar reikėtų papasakoti apie XForms, XML Events, XFrames. Bet apie tai kitą kartą.

Panašūs straipsniai


“Interneto ateitis - XHTML 2.0 ?” komentarų: 8

 1. jungle

  ne nu, 8 metai, bet tokios nesamones parasytos. ka as dabar suzinojau naudingo perskaites si straipsni ? isvadas pats turiu padaryti ? bus xhtml 2.0 ir bus oho! ;)

  btw, dar idomu butu pamatyti tas tavo svetaines, kur pagrindinis dizaino elementas buvo ;)

 2. Sepa

  jungle, tu tai OHO tikrai nesakysi. Iš tavęs to mažiausiai tikėčiausi.

  IMHO šis straipsnis yra tiems, kurie nori sužinoti apie XHTML naujienas, tačiau aktyviai visų web development’o portaluose sklandančių gandų neseka.

 3. Pawka

  Viskas čia gerai su tuo straipsniu, parašė žmogus ir tiek. Svarbiausiai kad nesamonių neprirašė. O jei jau kam nors nepatinka, lai skaito užsimerkę!

 4. foobar

  Įdomumo dėlei - puslapis xhtml2 formatu: http://w3future.com/weblog/gems/xhtml2.xml
  Ir šitoj vietoj gal kas gali man tiksliai pasakyti: xhtml2, tai grynas xml? Na, OK, negrynas, bet idėja tokia, jog aš galiu prisikurti savų tagų, juos sėkmingai aprašyti css dalyje ir būti laimingas, ar čia mane kažkas suklaidino? Jei galima, tai Valio. Tik, manau, kol xhtml2 bus realiai pritaikytas.. php5 negali žmonės pamilti, o čia iš viso - “no backwards compatability”. Kad sulaukčiau jaunas aš tos ateities :D

 5. Rimantas

  O gal HTML5? ;)
  http://whatwg.org/

 6. ZaZa

  Hm… 5 minutem perziurejau XHTML2 specifikacijios drafta: http://www.w3.org/TR/xhtml2/ - ir nieko ten tokio baisuas nera, viskas like po senovei. Atsirado keleta nauju tagu, o del vengubo “h” elemntu klistat: Structured headings use the single h element, in combination with the section element to indicate the structure of the document, and the nesting of the sections indicates the importance of the heading. - jokiu h h h vienas kitam nebus - http://www.w3.org/TR/xhtml2/mod-structural.html#edef_structural_h

  O kai kuriu, jusu paminetu elemntu (B,I) nesimato net HTML 4.01 - http://www.w3.org/TR/REC-html40/struct/text.html, o “img” berods kol kas likes: http://www.w3.org/TR/xhtml2/mod-image.html#s_imagemodule.

  Standartas neprivalo palaikyti jokiu “backwards” - cia tas pats, kad naujas mashinas privesti vazineti su senu A76 benzinu be jokiu problemu. Jis tik suteiks naujas galimibes ateiti, pvz teisingai panaudoitas “nl” - pranesh apie tai, jog cia yra navigacija, o ne reikshmingas informacijai sarashas, o nauja teksto strukturizacija leis lengviau ishskirti teksto dalis tiems, kas blogiau mato.

  Savaime aisku, kad norint pritaikiti tinklapi naujam XHTML2 standartui, reikes perrashiti tam tikra dali kodo, o gal net ji restrukturizuoti.

  ar tai padės lengviau kurti dizainą - shita, o nuo kada su (X)HTML kuriamas dizajnas? Kaz-kodel visada maniau kad (X)HTML - tik pagalbiningas, pristatans informacija skaitytojui.

 7. Ką mums duoda X-sas? Pixel.lt

  […] Aš jau rašiau apie xhtml, dabar pabandysiu apžvelgti kuo skiriasi xHTML nuo HTML, tik šį karta pažvelgsiu ne į ateitį, o į dabartį. Tai ką turime dabar - xHTML 1.0 ir HTML 4.01. Kaip paprastai paaiškinti kuo skiriasi xHTML nuo HTML? xHTML - tai tas pats HTML, tik daug griežtesnis. Toks paaiškinimas suprantamas visiems ir yra beveik teisingas. Nereikia stebėtis, kad šios dvi kalbos truputi skiriasi, kadangi skiriasi jų prigimtis: HTML paremta SGML, na o xHTML - XML(tas x priekyje - tikrai neveltui). Taigi kuo jos realiai skiriasi? […]

 8. Mr.Killer

  Su tai jau tikra nesamonė… :/ labai patogu kai reikia naudoti kelis teksto formatavimo būdus straipsnyje ir pan.
  Nereikia daryti arba …

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.