El. pašto injekcija atsirado palyginti neseniai, prieš keletą metų. Tiesą sakant, tai tėra tik dar vienas aklo pasitikėjimo vartotojo įvedimu, pavyzdys. Jei Jūs naudojatės mail() funkcija, kurios argumentais leidžiate manipuliuoti vartotojams, jie gali siųsti laiškus per Jūsų serverį. Nieko nuostabaus.

Šiuo metu egzistuoja nemažai būdų kaip pasinaudoti email injekcija skriptuose. Šio tipo pažeidimai yra tikras lobis el.pašto spameriams. Pagrindinė problema, dėlko el.pašto injekcija yra populiari, yra ta, jog programuotojai nesupranta duomenų filtravimo, prieš juos paduodant email funkcijai, svarbos.

Mail() funkcija suteikia ganėtinai neišdirbtą sąsąją siųsti el. paštui. Kaip ir dauguma funkcijų, ši yra labai lanksti - leidžia siųsti beveik bet kokio tipo ir formato laišką.
Mail() funkcijos naudojimas yra labai paprastas, todėl nepatyrusiam programuotojui saugumo spragos dažniausiai nesimato. Pats paprasčiausias būdas išsiųsti laišką:

<?php
mail('to@pavyzdys.lt', 'Antraštė', 'Žinutė');
?>

Šis pavyzdys iškart tampa el.pašto injekcija, kai tik pirmąjį argumentą pakeičiame vartotojo įvedamu tekstu:

<?php
mail($_POST['email'], 'Antraštė', 'Žinutė');
?>

Tai panašu į bet kokią kitą injekciją, tačiau konkekstas skiriasi. Jei įvesime savo pašto adresą, gausime laišką panašų į šį (supaprastintas vaizdas):


To: medutis@medutis.com
Subject: Antraštė
From: nobody@medutis.com

Mano žinutė

Antraštės “kam” (To) reikšmė yra įvedama vartotojo, taigi kas nors, norėdamas išsiųsti spam žinutę iš Jūsų serverio, paprasčiausiai įves sąrašą adresų, atskirtų kableliais:

vienas@adresas.lt, antras@adresas.lt, trecias@adresas.lt

Galime įsivaizduoti, jog bus atlikta tokia komanda:

<?php
mail('vienas@adresas.lt, antras@adresas.lt, trecias@adresas.lt', 'Antraštė', 'Žinutė');
?>

Kiekvienas iš šių adresų gaus laišką, kadangi To antraštė suteikia galimybę siųsti keliems adresatams, atskirtiems kableliais. Taip pat klaidingai galvojama, jog ši problema egzistuoja tik leidžiant vartotojui operuoti pirmuoju argumentu, o nieko blogo nenutiks, jei To reikšmė bus statinė. Daug didesnių bėdų bus, jei bent dalis vartotojo įvedimo bus naudojama ketvirtajame argumente.

Headerių injekcija

Dažnai mail funkcija naudojama siųsti kontaktams ar atsiliepimams tiesiai iš puslapyje esančios formos. Jei nenurodome specialių headerių, siuntėjo adresas nustatomas web serverio. Dažniausiai formoje vartotojas nurodo savo el. pašto adresą, taigi jei norime imituoti, jog laiškas buvo siųstas būtent iš įvesto adreso, turime nurodyti headerius “From” ketvirtajame argumente.

<?php
mail('to@pavyzdys.lt','Antraštė', 'Žinutė', 'From: medutis@medutis.com');
?>

Aišku, tai, kad galima nurodyti laiško antraštes, mums suteikia papildomo lankstumo, tačiau čia taip pat slypi ir dideli pavojai. Įsivaizduokime tokia komandą:

<?php
mail('to@pavyzdys.lt', 'Antraštė', 'Žinutė', 'From: {$_POST['email']}');
?>

Ši komanda veiks, taip kaip ir tikitės: laiškas bus išsiųstas, o formoje įvestas email bus nurodytas kaip siuntėjo. Deja, dabar vartotojas turi visišką laisvę operuoti su antraštėmis. Vartotojas, turintis piktų kėslų, į formos ‘email’ laukelį įves:

nuo@pavyzdys.lt
To: medutis@medutis.com

Be abejo, šis bandymas pakenkti bus pastebėtas, kadangi to@pavyzdys.lt gaus laišką:

To: to@pavyzdys.lt
Subject: Antraštė
From: nuo@pavyzdys.lt
To: medutis@medutis.com
Žinutė

Laiškas bus išsiųstas abiems adresatams, tačiau, kad ši saugumo spranga nebūtų pastebėta, blogiukai pasinaudos BCC antrašte ir galės nepastebimai naudotis serveriu ilgą laiką. Įvedame:

nuo@pavyzdys.lt
Bcc: medutis@medutis.com

Kaip žinia, BCC antraštė nėra rodoma el. laiške, todėl to@pavyzdys.lt matys laišką, kuris tarsi buvo siųstas tik jam. Deja, pasirodys, kad neaišku kiek dar žmonių gavo tą patį laišką, todėl greitai jūsų skriptas taps spamerių numylėtiniu.

Saugumo tikrinimas

Norėdami patikrinti savo skriptus, galite įvesti daugiau nei vieną eilutę į formos įvedimo laukelį. Pavyzdžiui:

nuo@pavyzdys.lt
Bcc: mano@pastas.lt

Tikri spameriai naudojasi tam tikrais įrankiais, kurie automatiškai prisijungia prie web serverio ir papostina url-užkoduotus tekstus. Pavyzdžiui:

<?php
$fp = fsockopen('www.pavyzdys.lt', 80);
fputs($fp, "POST /webmail.php HTTP/1.1\r\n");
fputs($fp, "Host: pavyzdys.lt\r\n");
fputs($fp, "Content-Type: application/x-www-form-urlencoded\r\n");
fputs($fp, "Content-Length: 95\r\n\r\n");
fputs($fp, "email=nuo%40pavyzdys.lt%0D%0ABCC%3A+medutis%40medutis.com&subject=Mano+antraste&message=Mano+zinute");
fclose($fp);
?>

Web serveriui POST kintamieji paduodami panašiai kaip ir GET, šiuo atveju buvo paimti entities naujai eilutei, kuri pažymėta kaip %0D%0A. Šis pavyzdys yra labai paprastas, dažnai būna vykdomos atakos siųsti HTML laiškus, prisegtus failus ir pan. Jei spameriui leidžiama operuoti funkcijos argumentais, jis gali padaryti bet ką, ką leidžia mail() funkcija.

Kaip apsisaugoti?

Tam tereikia filtruoti vartotojo įvedamus duomenis. Žinoma, uždrausti įvedinėti tarpus ar eilutės perkėlimus pačiame žinutės tekste ar jos pavadinime nereikia. Kai kuriuos email adresus išfiltruoti taip pat sudėtinga dėl jo ne itin griežtos specifikacijos. Atpažinti įvedamiems el. pašto adresams gali padėti reguliariosios išraiškos (regexp), taip išvengiant email injekcijos atakos.

<?php
$svarus_emailas = false;
$email_pattern = '/^[^@\s<&#038;>]+@([-a-z0-9]+\.)+([a-z]{2,}$/i';
if (preg_match($email_pattern, $_POST['email'])) $svarus_emailas = true;
?>

Taip pat greitas ir patogus būdas patikrinti ar kintamajame nėra perkėlimų ar naujų eilučių:

<?php
if (ctype_print($_POST['email'])) // viskas gerai!
?>

Funkcija checkdnsrr() taip pat gali padėti, jei su regexp išraiška galime išgauti domeno vardą. Tuomet su šia funkcija patikriname ar tikrai toks domenas egzistuoja. Deja, checkdnsrr() neveikia windows aplinkoje.

Paprasta apsauga nuo email injekcijų leidžia išvengti atakų, ten kur mažiausiai tikitės - dažniausiai pasitaikančiose nedidelėse kontaktų ar atsiliepimų formose. Šios formelės ypač populiarios mūsuose, taigi verta į tai atkreipti dėmesį.

Panašūs straipsniai


“El. pašto injekcijos” komentarų: 3

 1. Mr.Killer

  Truputi ne į temą:
  Koki highlighter plungina naudojate?

 2. medutis

  čia turbūt wordpress kažkoks navarotas

 3. asterisk

  Joa jis vadinasi codehiglighter atrodo :)

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.