- diena, kai visi tinklaraščiai (angl. blogs) susivienija parašydami bendra tema. Per keturiolika tūkstančių blogų, kuriuos skaito virš dvylikos milijonų skaitytojų, kompanijos kaip Reddit ir Google bei tokios organizacijos kaip Jungtinės Tautos nusprendė susivienyti šią dieną ir pranešti pasauliui, jog gamta - mūsų ateitis!

Vos prieš 10 - 15 metų daugelis pasaulio lyderių, kompanijų ir žmonių nenorėjo patikėti, jog klimato krizė - realus dalykas. O tiksliau - nenorėjo to pripažinti, juk tuomet visa kaltė kristų ant jų pečių. Tačiau dėka daugybės mokslininkų, organizacijų bei pavienių paprastų žmonių tiesa buvo atskleista.

Šis straipsnis ne visai atitinka šio blog`o temą, tačiau yra aktualus ir paprastiems mirtingiesiems, ir programuotojams.

Deja, dėl tokio ilgo problemos ignoravimo mes esame ant tragedijos slenksčio. Panaikinti jau padarytų nuostolių nebegalime, tačiau galime pasistengti, jog situacija būtų valdoma ir išvengtume dar didesnių nuostolių. Klimato krizė gali būti pristabdyta. Pasak paskutinių tyrimų, mes privalome sumažinti CO2 išmetimą į gamtą iki 2015 - 2020 metų, jeigu CO2 išmetimas taip augs, kaip dabar iki 2030m. Žemėje išnyks 20-30% laukinių gyvūnų rūšių ir be geriamo vandens liks dar 2 milijardai žmonių (šiuo metu tokių yra jau 1.1+ milijardo). Ką jau kalbėti apie jūros lygio kilimą ir ledų tirpsmus, kurie turės nepanaikinamos žalos gamtai. Netgi kyla reali grėsmė dar vienam ledynmečiui.

Pavienių bei nedidelių mokslininkų grupelių tyrimai jau seniai rodė, jog klimato krizė ateina, tačiau jų balso buvo per maža. Kodėl? Al Gore savo prezentacijose pateikė labai puikų pavyzdį - mes kaip varlės. Jeigu varlė įšoka į verdantį vandenį, ji iš karto iššoka pajutus pavojų. Tačiau, jeigu ji įšoka į šaltą vandenį, kuris po truputį kaista, ji ten būna, kol vanduo užverda kartu su pačia varle (tiesa, Al Gore prezentacijoje varlę išgelbėjo žmogus). Taip ir mes, jeigu ką nors padarome ir pajaučiame pavojų, iš karto atšokame, tačiau jeigu mes jo nejaučiame ir po truputį pratinamės prie esamos situacijos - galiausiai mums galas :). Tarp kitko, tie kas nematė “An Inconvenient Truth” (Nepatogi Tiesa) filmo - būtinai pažiūrėkite.

Kaip jau minėjau anksčiau, problemą mes galime dar sustabdyti - tiesiog reikia imtis priemonių. Ir pradėti reikia nuo savęs (p.s. ačiū MTV už tokią akciją).

Daugumai kyla klausimas - kuo galiu prisidėti prie klimato krizės stabdymo? Kaip pradėti nuo savęs? Tie patys klausimai pradžioje kilo ir man. Turbūt daugelyje informacijos šaltinių nurodoma, jog pirmasis žingsnis paprastam žmogui - pradėti naudoti energiją taupančias lemputes. Jos yra brangesnės nei paprastos, tačiau sutaupo daug daugiau. Jeigu iš tiesų neturite pinigų pakeisti visas lemputes iš karto, galite tiesiog pakeisti tik tas kurios perdega. Aš asmeniškai iš karto pakeičiau visas (apie 14 lempučių, tai kainavo ~150lt).

Sekantis, daug energijos sutaupantis žingsnis - praustis po dušu, o ne pliuškentis vonioje. Praustis vonioje - tikra prabanga, išnaudojama daug daugiau vandens, taip pat išnaudojama nemažai papildomos energijos naudojamam karštam vandeniui sušildyti. Prausiantis po dušu nušausite tris zuikius: sutaupysite energiją, vandenį ir pinigus.

Garantuoju, jog daugelis iš jūsų dažnai naudojatės spausdintuvu, ir viską spausdinate ant vienos pusės popieriaus. Pirmiausiai pasvarstykite ar tikrai jums tai reikia atspausdinti, antra galbūt tai galima atspausdinti ant abiejų lapo pusių? Vietoj dviejų popieriaus lapų sunaudosite vieną. Aš dažniausiai spausdindamas dokumentacijas, jas spausdinu ant jau panaudotų, nebereikalingų A4 formato lapų.

Taip pat galiu pasidžiaugti, kad Lietuvoje vis daugėja konteinerių pritaikytų perdirbamoms šiukšlėms - rūšiuokite! Deja, situacija dar ne visai patogi, nes kai kurios šiukšlių kompanijos tokių konteinerių ilgai neišveža, o ir ne daug kur jų yra, tačiau jeigu netoliese turite rūšiavimui skirtus konteinerius - naudokite juos! Išmeskite popierių į popieriui, plastiką į plastikui, stiklą į stiklui skirtus konteinerius.

Nevalgykite McDonalds ;) Kuo jie nusikalto? Nueikite penktadienio/šeštadienio vakarą į Vilniuje, Gedimino pr. esantį McDonalds - vien šiukšlės. Taip pat, hamburgeriuose naudojamai mėsai reikia užauginti daugybę jautienos - jų aplinkos teršimas (taip taip, pro išeinamąją angą išleidžiamos žarnyne susikaupusios dujos - CO2) yra didesnis nei visų pasaulyje mašinų (bent jau taip teigia kai kurie tyrimai).

Anksčiau aš mėgdavau (ir kartais dabar) kompiuterio neišjungti visą parą. Bet jeigu jis nieko neveikia, kam jį palikti įjungtą? Bereikalingas elektros energijos ir pinigų švaistymas. Nenaudodami kompiuterio - išjunkite jį.

Ir dar daugybę dalykų jūs galite padaryti, norėdami prisidėti prie klimato krizės pristabdymo Žemėje. Daugiau skaitykite čia:
Technorati search on Blog Action Day
50 Quick, Painless Ways You Can Help the Environment Today
Climate Change

Panašūs straipsniai


“Blog Action Day - klimato krizė vyksta jau dabar” komentarų: 18


 1. Įdomus tas pasaulis - saugokime gamta, išjunkime kompus, visa kita. Tai darykime taip: parašykime apie tai blogose, kad visi skaitytu vietoj to, kad butu išjungti kompai .)

  Nieko asmeniško, tik šeip, paradoksas… bent man.

 2. asterisk

  Jokio paradokso :) Ar aš būčiau parašęs, ar ne šį įrašą - tu vistiek naršytum internete. Esmė yra tame, jog taupyti reikia ten kur galime ir kur logiška taupyt. Vietoj to kad postringautume, jog kažkas už kažką daugiau energijos sunaudoja - tiesiog ją taupykime. Aš suprantu, kad dabar įjungtas nenaudojamas mobilaus pakrovėjas išnaudoja daugybę kartų mažiau energijos nei veikiantis kompiuteris, bet juk vistiek naudoja. Vienas pakrovėjas nepakeis pasaulio, tačiau jeigu juos išjungs daugelis - pakeis :) Visų šitų tekstų esmė manau yra susivienyjimas prieš problemą - parodymas tiems, kurie vis dar nereaguoja į ją - jog reaguoti reikia.

 3. Žilvinas Sadauskas

  Tarp kitko, didžiausi kenkėjai yra galvijai, nes pūvant jų šūdams išsiskiria šiltnamio dujos. Po jų antrą ir trečią vietą ima gamyklos ir automobiliai :) .

 4. Nerka

  O tom pačiom mašinom pagamint kiek dar teršalų ir energijos sunaudojama?
  Gyvuliuką pagamint paprasta: kišt, mišt ir viskas.

 5. kik

  Priduriu ekonomiškos lemputės ne tik mažiau naudoja elektros energijos, bet IR ILGIAU LAIKO, aš naudoju B arba A klasės lemputes, kai jas keisti rečiau reikia - laiko sutaupai, ne tik pinigų.
  Po to reikia pasistatyti dviejų tarifų skaitiklį, tam, kad būtų paspirtis naudoti elektrą naktį, dabar pas mane elektros tiek pat sunaudojama kiek naktį, kodėl? Todėl, kad skalbimo mašina naudojama tik naktį arba labai retais atvejais dieną. Mano sena skalbimo mašina ~ 15-20 metų, veikia neblogai, aišku reikėjo ne vieną kartą taisyti, o dabar žmonės daro taip: panaudojo, sugedo išmetė (taigi didėja šiūkšlynas). Nors mano skalbimo mašina tikrai nėra A ar B klasės, bet už tai nedidėja šiūkšlynas. Šaldytuvą taip pat reiktų naudoti A arba B klasės, be to galima per laiko taimerį nustatyti, kad vakare 3 val nedirbtų, atšyla kamera (kai kamera atšilus ir nėra su ledukais ji geriau šaldo, mažiau elektros reikia, taigi ne tik perkeli tris val į naktinė elektrą, bet ir sutaupai elektros energijos), bet neatšyla iki tiek laipsnių, kad koki nors produktai sugestų. Maisto produktus tikrai ne kiekvieną dieną perku - į savaitė du kartus. Gi specialiai daro ilgesnį galiojimo laiką, tam, kad nesugestų. Viryklę taip pat reiktų A klasės taupymo režimo pirkti. Verdama valgyt ir užverdamas vanduo arbatinuke (konkrečiai ryte) iki tos valandos kada prasideda dieninė elektra. Taip pat reiktų naudoti indaplovę kuri taip pat būtų A klasės, va šitas daiktas pas mus mažokai senstelėjęs :)
  Kodėl svarbu naktinę elektrą naudoti, todėl, kad šiluminės elektrinės turi stabdyti ir vėl įjungti kai kuriuos katilus, o tai nėra labai gerai…
  Maudytis duše kaip tik didesnė prabanga (visada bėgantis vanduo, o vonioje prisileidai ir viskas, išsimaudei ir viskas, nereikia daugiau vandens nebent maudaisi tris valandas, tiksliau jau čia būtų ne maudymasis, o vandens pramoga, aišku jeigu dušą naudoji tik tada kai išsimuilini ir nusiprausi galbūt tada mažiau vandens išnaudoti, bet ir tai vargiai), nes tuo metu išbėga tikrai daugiau vandens negu maudantis vonioje, bet čia šitas komentaras ne tam, kad pradėti ginčytis, bet tam, kad pabrėžti, kad patarimas tikrai ne visada yra geras.
  Beje asmeniškai pas mus keturi žmonės išnaudoja 1-2 kūbą/us karšo vandens ir šalto berods 3-4 kūbus… Kaip keturiems žmonėms tai pakankamai mažai vandens.

  Taip pat reiktų pakalbėti apie mašinas, reikia pirkti hibridus, o ne šitokias mašinas. Taip pat reikia ekonomiškai vairuoti, jeigu didelis vėjas ir jis yra prieš tave, reikia važiuoti 80 km greičiu, tokių dienų reta ir dažniausiai būna mažas vėjas tai per jį galima važiuoti 100 km, jeigu didelis vėjas ir pavėjui važiuoji gali paspausti ir iki 120-130. Čia kaip pastebėjote kalbėjau apie greitkelį, tarkim 160 km/h važiuojant mašina dvigubai daugiau benzino išnaudoja negu važiuojant 100 km/h, aišku kartais neišvengiama ir norint suspėti į laidotuves ar dar kur reikia paspausti iki 160 km/h. Mieste daug žmonių labai lekia. Mašinos naudojama žymiai daugiau kuro kai įsibėgėjimas vyksta greitai ir nori iš pirmos eilės sukti į antrą eilę, nu tam, kad pavaidinti ir būti pirmam (jie labai įsivaizduoja miestą kaip mašinų lenktynes). Galima daug ir daug kalbėti apie ekonomišką važiavimą, bet tai jau atskira tema ir jums jau tikriausiai pabodo skaityti. Trumpai apie miestą ir viešąjį transportą: gatves reikia sužymėti juostomis kai kur padaryti vienoje pusėje tris juostas kitoje pusėje vieną arba dvi, o ne kaip dabar du | du, taip pat tvarkyti šviesaforus kai kur prailginti laiką kai kur sumažinti, taip pat daryti žalias bangas, taip pat keisti viešąjį transportą, nes jis labai netvarkingas, reikia keisti autobusų/troleibusų/mikro_autobusų važiavimo laiko grafikus, maršrutų grafikus taip pat apmokėjimo sistemą, nes dabar ji tragiška (ne tik dėl jos naudojama daugiau automobilių ir nesirenkama mašina, bet ir daugiau benzino sunaudojama, neišnaudojami arba perkraunami autobusai/troleibusai…). Trumpai apie pinigus iš energijos pardavimo: pirkite saulės baterijas, vėjo jėgaines taip pat, nepamiršti reikia ir žolės, kuri puvimo metu labai daug energijos už dyką išskleidžia, ją visą paimant ir paverčiant elektra bei šiluma už toną žolės gaunama 200 l benzino, čia vaizdžiai kalbant, vienintelis minusas reikia pačiam labai gerai nusimanyti su dujomis (jeigu pats tai darai), taip pat reikia turėti daug investicijų. Taip ne tik uždirbtume pinigų iš investicijų, bet ir mažintume priklausomybę nuo Rusijos bei jei to daug kas imtųsi tai neliktų šiluminių elektrinių.
  Nepamirškime kas kūrena malkomis, kad jas reikia džiovinti ne vieną ir ne du metus, o tris, keturis arba penkis. Pirmas dalykas dėl ko reikia ilgai džiovinti: gaunama dvigubai mažiau šilumos tai reiškia reikia dvigubai didesnio malkų kiekio, taip pat daugiau dūmų išmetama (kai labai gerai išdžiovinamos malkos juodi dūmai pasirodo tik kai būna - 15 C, o taip tai tik gerai pastebėjus matosi oro judėjimas virš kamino). Kai kuriose valstybėse net yra įstatymai jeigu malkas džiovinai tik vieną du metus - moki baudą (kalbu apie Suomijos, Švedijos, Norvegijos šaltą klimatą).
  P.S. Spėju pabodo skaityti. Ypač todėl, kad pradžioje truputį per daug žodžių panaudojau, aprašyti taupymą namuose, bet tai juk ne straipsnis, o komentaras todėl jo netaisysiu. Tiesa dar nepaminėjau, kad reikia mesti lauk CRT ir pirkti LCD televizorius ir monitorius, 82 įstrižainės LCD televizorius kainuoja ~ 2500 Lt, jie naudoja labai mažai elektros energijos, taip pat daugiau tausoja mūsų akis, bei sveikatą, bei psichiką (nustebot?).

 6. asterisk

  kik, geras komentaras. Tik pabandyk tokį eksperimentą. Jeigu tavo dušas yra vonioje, tuomet užkimšk vonią, kad vanduo neišbėgtų ir prauskis po dušu normaliu tempu. Pamatysi kiek mažiau vandens išbėgs :) Be to švariau nusiprausi nes kai mirksti vonioje - aplink tave plaukioje tie patys tavo purvai :))

 7. kik

  asterisk, jeigu įsirengėte dušą tai patarčiau įsirengt ir „vandens masažą“ ta prasme: vertikalūs vamzdžiai vienoje pusėje ir kitoje pusėje, ir juose išgręžtos skylutės, ir kai pajungi ir ten įlendi iš šonų duoda vandens srovės, fantastika, tik tiek, kad reikia gero spaudimo, aišku daug vandens išeina, bet fantastika taip išsimaudžius tokį dalyką padaryti :) Ar švariau tai čia dar klausimas, nes to purvo nėra tiek daug, kad murzintų, nes tas pats vanduo iš krano nėra toks jau švarus, visiškai grynas vanduo nepraleidžia visiškai elektros energijos, elektrą praleidžia konkrečiai vandenyje esantys nešvarumai :) Hmz… Tokio eksperimento nedarysiu, bet gal ir pasiteisintų, o gal ir ne, visgi ne vieną kart išsimuilinu, o du, taigi išsimaudyti po dušu užtrunka 15 min., taip, kad abejoju ar aš tiek laiko leidžiu vandenį į vonią ir dar tokia srove :)

 8. Gudis

  Po dušu manau ir ekonomiškiau ir švariau. Įjungi vandenį, palendi trumpam, išjungi. Išsimuilini, galva išsitrini, po to vėl įjungi vandenį. Ekonomiška ir švaru. Bent jau taip aš darau :) Gaila gaila, kad žmonija vis dar per mažai dėmesio kreipia į klimato atšilimo problemą.

 9. neworld

  Dar svarbu yra rodyti gerą pavyzdį aplinkiniams.

 10. noTime

  Nemėginkit pirstelėt. Neduok dieve - juk CO2. Ir smirdi, ir gamtai kenkia. :D

 11. Mantas

  Kažkodėl labai mažai apie mašinas kalbama… Šiais laikais mašinomis važinėja visa galybė žmonių, pavyzdžiui Vilniuje mašinos net gi nevažiuoja, o stovi kamščiuose, su įjungtais varikliais, sunaudoja galybę energijos ir į aplinką išmeta galybę dujų…

 12. kik

  Mantas, būtent todėl reikia tvarkyti miesto transportą ir gatves (turiu omenyje: greičio didinimą/mažinimą, dviračių takus ir pan.) Pvz.: Budapešte gyvena daug gyventojų, bet ten per miesto centrą leki 80 km/h.

 13. Blogai dalyvavę akcijoje « BlogActionDay 2007
 14. Blogerių veiksmo diena // Justinas Beinorius

  […] pasaulį geresne linkme! Atėjus pavasariui nusipirkit dviratį ir į darbą keliaukite juo. Energiją taupančios lemputės? Puiku! Jos gi ne tokios ir brangios, o rezultate vistiek sutaupote ir, galima sakyti, uždirbate. […]

 15. Mindaugas

  O kiek kainuoja pagaminti tas naujas lemputes, skalbimo mašinas? Tai irgi energija..reikia skaičuoti.

 16. kik

  Mindaugas, Aš turiu omenyje perkant naują techniką reikia rinktis A lygio taupymą ;) Viską susumavus aš elektros energijos sunaudoju du, tris, keturis kartus mažiau negu būtų netaupant. Tarkim kurį rinktis vaizduoklį ar CRT kuris kainuotų 200 Lt ar LCD kuris kainuotų 700 Lt, apsimoka labiau LCD, o kodėl, todėl, kad ant elektros energijos daugiau išleistum negu su LCD ir tokia didelė pinigų (sutaupyta ant elektros) suma išeitų LCD ekranui ;)

 17. justas

  maikrosof netai ko dabar zminem reike o dabar reike zmonem daug pramogu bet netokos programos kaip ekselis nes dar zmones nepasirenge

 18. Petras

  Taupytojai jūs elektros…
  Ar žinot, kad IAE(Ignalinos atominė elektrinė) visada gamina x megawatų ir negali gaminti nei daugiau, nei mažiau.O energijos perteklių vos ne nemokamai perduodam Baltarusijai… Anyway, juk branduolinis kuras aplinkos neteršia, nežiūrint į tai, jog išskiriama šilumos. Branduolines atliekas galima palaidoti molio kapinynuose. Taip kad mano nuomone elektra Lietuvoj yra ne esmė. Va būtų gerai, kad būtų sukurtas filmas apie vandenilinius variklius, esančius Japonijoje, kurie aplinkos praktiškai neteršia. Būtų atėję ir Europą vandeniliniai varikliai, bet naftos magnatai su pinigėliais daro savo… na, turėsiu laiko, parašysiu rimtą straipsnį pasirinkęs daugiau info apie vandenilinius variklius ir nurodysiu kliūtis(o tiksliau įrodysiu, kad jų nėra.) ir nusiųsiu į spaudą. Filmą kurti, deja, neturiu patirties.

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.