vis artimiau bendrauja su PHP, naujausi karkasai garsiai giriasi jog yra PHP/ based, todėl tikiuosi nesupyksit jog brūkštelsiu apie . reiškia Asynchronous Javascript And XML. Iš tiesų, netgi vadinama web 2.0 (naujojo interneto) dalimi.


Nors tai ir nėra technologija, tai greičiau tam tikrų technologijų sukomponavimas, tačiau suteikiantis tam tikrų galių :) leidžia mums atlikti šiuos dalykus:
- elementarus CSS ir XHTML panaudojimas,
- dinaminis duomenų vaizdavimas ir jų ryšiai su DOM,
- manipuliavimas ir keitimasis duomenimis su XMLHttpRequest,
- visa tai apjungia Javascript.

Tradiciniai web tinklapiai veikia taip: vartotojas savo veiksmais išsiunčia HTTP serveriui užklausą, serveris atlieka veiksmus - paima duomenis, juos apdoroja, praeina pro kelias sistemas, ir tada gražina sugeneruotą web puslapį vartotojui. Tokia jau web’o specifika, tačiau nesunku suprasti, jog tokia schema ne visai tinkama programinės įrangos kūrimui. Kol serveris atlieka savo darbus, ką veikia vartotojas ? Ogi laukia! Ir taip kiekviename žingsnyje, jis turi laukti kol užklausa nukeliauja, serveris atlieka skaičiavimus ir grąžina tai ką reikia. Be abejo, šiandien kurdami webą nuo pagrindų, mes neverstume vartotojo vis laukti. Kodėl viskas turi kraunama iš naujo, jei vartotojo interfeisas užkrautas ir jis realiai nesikeičia? O kodėl išvis vartotojui rodyti, jog siunčiamos užklausos ar gaunami duomenys?
schemoje tarp vartotojo ir serverio įterpiamas varikliukas, kuris ir apsiims išspręsti šias blogybes. varikliukas paprastai užkraunama javascript’ų pavidalu, kurie atsakingi ir už vartotojo interfeiso apdorojimu ir komunikavimą su serveriu. Vartotojo bendravimas su serveriu tampa nesinchroniškas - tai yra, nepriklauso nuo pačio ryšio su serveriu. Taigi, vartotojas nebemato tuščio lango, laukdamas kol pasikraus puslapis. Kiekvienas vartotojo veiksmas, kuris paprastai atlieka HTTP užklausą, kreipiasi į varikliuko funkciją. Veiksmai, kurie nereikalauja susijungimo su serveriu įvykdomi iškart varikliuko lygmenyje. Jei veiksmas reikalauja susijungimo su serveriu, užklausos atliekamos asinchroniškai, dažniausiai naudojantis XML, ir neįtraukiant į šį tarpą vartotojo.

Panašūs straipsniai


“AJAX - naujos galimybės web’e” komentarų: 3

  1. yahoo

    Kaip supratau, AJAX naudojimo pavyzdys yra Gmail?

  2. Pawka

    Taip, ir GMail…

  3. Gita

    Gal kas nors turi daugiau lietuviškos medžiagos apie Ajax? Būčiau labai dėkinga.

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.