- Asymmetric Digital Subscriber Line. Išvertus į lietuvių kalbą tai yra Asimetrinė Skaitmeninė Kliento Linija (ASKL). Dažniausiai ši linija minima kaip plačiajuostė interneto prieiga. Iš tikrųjų šios linijos interneto planai daug galingesni negu ISDN ar kiti. Tačiau žinoma šiuo metu tai jau nebėra greičiausia linija.

Maksimalus linijos (šiuo atveju turiu omenyje ADSL2+; dar gana populiarūs ir ADSL2, tačiau ADSL2+ yra greičiausias) siuntimosi greitis gali būti 24 Mbit/s, o išsiuntimo – >1 Mbit/s, kai yra ~2,5 km nuotolis nuo jus aptarnaujančios stoties. Tuo tarpu kiti tinklai jau gali veikti žymiai didesniais greičiais, nes sąlygos būna vienodos visoje šalyje (pavyzdžiui, palydovinis internetas) ir pan. Bet visgi šiuo metu prieigos labiausiai paplitusios Lietuvoje (manyčiau mes visi žinome, kad šiuo metu TEO yra lyderis, kad ir kaip būtų apmaudu tą pripažinti). ADSL2+ (dar žinomas kaip ITU G.992.5) liniją galima dar labiau pagreitinti sumažinus SNR (Signal to Noise Ratio) ir sujungus su kita linija.
TEO per savo linijas naudoja tik 2 laidus, tačiau vietoje 4P2C (2 Connectors arba kitaip sakant 2 laidai/kontaktai, 2P reikštų 2 pin t.y. 2 įdubimai) RJ-11 kištukų aš rekomenduočiau pirkti 6P6C kištukus. Vienu eina informacija, o kitu srovė (galite patikrinti vieną iš laidų palaižydami… O sujungus ar darant trumpą jungimą galima su telefonu pastebėti, kad tarsi kuriamas skambutis). Pagal standartus tie laidai turi būti (kalbu apie tuos, kurie jau išvedžioti namie telefonams nuo paskirstymo dėžučių) raudonas ir žalias. Jie jungiami prie vidurinių kontaktų. Laidus galima sumaišyti vietomis. Kai jungiate laidus ir juos priveržiate varžtais, tai patariu, kiek įmanoma labiau apsisaugoti nuo tiesioginio ir netiesioginio kontakto. Gali būti taip, kad iš vieno laido einantis signalas paklius į kitus laidus ir gausis mišrainė. Modemas tiesiog pradės streikuoti (dažniausiai jeigu pajungtas tik srovės laidelis, tai jisai bando jungtis, bet ryšys nutrūksta dar nespėjus prisijungti). Tiesa, turėčiau pasakyti, kad dviejų laidukų sistema (kitaip dar vadinama POTS) yra gana sena, tačiau populiari. Jau populiarėja naujesnės sistemos veikiančios net su 6 laidais. Būtent todėl rekomenduoju naudoti 6P6C RJ-11 kištukus. Jie tiks dar gana ilgai, o jeigu vedžiojate laidą, tai tikriausiai jis bus su daug gyslų ir jas visas galėsite iš karto panaudoti nors jos ir nereikalingos. Visgi tėra tik sąsaja (interface) ir POTS pasijungimas čia ne prie ko. Tačiau teko apie tai užsiminti, nes be ryšio mes neturėsime .
O kaip gi veikia? Tikriausiai tokį klausimą turėjome galvoje. Visi suprantame, kad viskas vyksta elektros impulsų pagalba. Iš tikrųjų svarbiausia yra impulsų dažnis. Kiekvienam dalykui skiriamas skirtingas dažnis, nes kitokio kelio turėti sparčią (tarp kitko, tai leidžia vienu metu naudotis daugeliu paslaugų) prieigą mes neturime. Telefonai veikia nuo 0 iki 4 kHz, siunčiama informacija nuo ~26 kHz iki 138 kHz, o tai ką atsisiunčiate jūs gaunate nuo 138 kHz iki 1104 kHz dažniais.

Tolesnė straipsnio dalis apie dažniausiai pasitaikantį protokolą, kuriuo jungiamasi prie interneto per - PPPoE.
Pažodžiu tai būtų Point to point portocol over ethernet. Lietuviškai taškas į tašką per tinklo plokštę. Galima naudotis ir USB įrenginiais. Tada tinklo plokštė tik emuliuojama, t.y. ji būna virtuali. Senesnės Windows negu XP negali dirbti su PPPoE, nes jose nėra tam skirtų tvarkyklių. Rekomenduoju RAS-PPPOE. Tai būtų viskas, ką reikia žinoti apie .

Panašūs straipsniai


“ADSL technologija ir apie ją” komentarų: 13

 1. Eimantas

  Kodėl taip apmaudu pripažinti, kad TEO yra ADSL paslaugų teikimo lyderis?

  Ir toli gražu tai nėra viskas ką reiktų žinoti apie ADSL.

 2. ernetas

  Eimantai, apmaudu, nes geriausią interneto kokybę mes turėtume gauti tik esant tolygiasniam ISP vartotojų skaičiaus pasiskirstymui. TEO nesugeba kokybiškai dirbti su tiek vartotojų. O ir su mažai nelabai sugebėjo… Bet tada tikriausiai buvo kiti laikai…

  Tikrai ne viskas? Pateik pavyzdžių (: .

 3. Sergej Kurakin

  Naudojus TEO Internetu jau 2 metus kaip privatus asmuo. Per tuos 2 metus, i pagalba skambinau tik 2 kartus. Visada buvau ishklausytas (na palaukti reikia, ka darisi), maloniai aptarnautas, dydziausias gedimo salinimo laikas buvo - vos 6 valandos nuo gedimo registravimo (kuri iregistravau vidurnakti). Esu patenkintas - jie vienintelis paslaugu tiekejas, kur ishtesejo savo pazadus, pajungti interneta i mano namus per pazadeta laika (Vilniiaus miestas, Naujamiestis, teorishkai ten ish vis neturetu buti problemu su pajungimu ;) ).

 4. asterisk

  Aš asmeniškai patenkintas teo paslaugomis tapau po to, kai įsigyjau premium planą. Kol naudojausi tais laikais dar Takas id3 tol gedimai buvo dažnoki, kartais netgi ilgi. Na o dabar vienkartiniai trumpalaikiai lūžiai.. Gal kartą į mėnesį .. nemanau kad čia labai blogai :) bet tema manau ne apie tai :)

 5. » Savaitgalio skaitiniai #3 Archyvas » Pixel.lt

  […] Taip pat nepamirškit paskaityti šios savaitės straipsnio pixelyje, kurį parašė ernetas - ačiū jam. Straipsnis - ADSL technologija ir apie ją […]

 6. Witty

  “Teo” turbūt visiems maga papeikti jau vien dėl to, kad tai monopolistas. Tuo tarpu, mano supratimu, tai labiausiai vertintinas ISP, nes “gerosios” alternatyvos siūlo savo paslaugas tik didžiausio potencialių klientų tankumo vietose, pavyzdžiui, daugiabučiuose, t.y. ten, kur galima gauti didžiausią pelną, taigi ir pasiūlyti patraukliausias kainas. O viskas ką jie daro, tai tik iš to paties “blogojo” “Teo” nusipirktų kanalų overbooking’as…
  Kalbant ne taip abstrakčiai, pats jau kelis metus naudojuosi “Teo” paslaugomis, pirmiausia dėl to, kad kitų alternatyvų nelabai yra, tačiau objektyviai supeikti negaliu. Greičiai nėra patys geriausi, kainos nėra pačios mažiausios, tačiau gedimai labai reti, o visų svarbiausia, kad mokame ne už gražius pažadus, o už tai, ką gauname, o gauname maždaug tai, kas pažadėta.
  Taip pat pritariu Eimantui, kad po šio trumpo straipsnelio paskutinis sakinys skamba per daug iškilmingai.

 7. ernetas

  “O viskas ką jie daro, tai tik iš to paties “blogojo” “Teo” nusipirktų kanalų overbooking’as…”
  Problemų sprendimas kai ISP pasidalina vartotojus tikrai turėtų pagerėti. Nesuprantu prie ko čia tas iš kur perka internetą, vis tiek turi iš kažkur pirkti. Taigi TEO daug greičiau išspręs problemą ISP’ui negu paprastam vartotojui, o dėl DNS serverių tai juk mažesnysis ISP irgi juos gali pasidaryti. Paprasčiausiai vienam ISP mažiau vartotojų yra geriau, nes viskas vyksta sklandžiau ir patys darbuotojai gali likti labiau patenkinti darbo sąlygomis.
  O ką? Tu nori, kad vienas iš mažmeninkų bankrutuotų vien tik dėl to, kad pabandė apimti visą Lietuvą? Tiesiog TEO spėjo pirmiau išsiplėsti dėl anksčiau buvusių labai populiarių laidinio telefono paslaugų ir apimti didžiąją dalį interneto rinkos. Jeigu paprastam vartotojui užtenka 10 KB/s greičio tai aš abejoju ar jis vien dėl to, kad gaus didesnį greitį ims ir keisis interneto planą.
  Witty, prašau argumentuoti savo nuomonę dėl paskutinio sakinio. Mano nuomone tavo argumentai kad ir kokie jie būtų jie bus labai lengvai nutildomi parašius tai - “kur tu matai nurodytą straipsnio paskirtį?”. Juk nenurodžiau ar tai geek’ams ar super duper adminams ar programuotojams. Rašydamas šį straipsnį laikiausi principo, kad vartotojas nieko nežino ir tai turėtų būti tik įvadas į žymiai platesnį ADSL termino apibrėžimą.
  Beje, man atrodo tu per daug perdedi su tuo “maždaug tai, kas pažadėta” (: . http://dsl.takas.lt/stats.php man vis dar neveikia po plano keitimo. Buvo pažadėta, kad duomenys per savaitę tikrai atsinaujins. Jau pusė metų, o niekas neveikia.

 8. Eimantas

  ernetas - dėl tavo paties apibūdinimo kam yra skirtas šis straipsnis - tu turėtum sukonkretinti paskutinį sakinį, kad to užtenka žinoti tik pradžiai, nes jeigu būčiau “vartotojas nieko nežinojęs” apie ADSL, tai mane suintriguotu tavo pradėtas pasakojimas apie PPPoE.

 9. TauAs

  Tokio paviršutiniško straipsnio gal net nereikėjo rašyti. Pats naudojuosi Teo jau tris metus ir turiu nusiskundimų, bet kompanija nėra bloga. Neteikia papildomų paslaugų privatiems klientams, tokių kaip statinio IP adreso suteikimas. Wikipedijoje daugiau parašyta apie adsl ;]

 10. Sergej Kurakin

  Savaitgali tirinejau naujus laidus, ishvedziotus po namo TEO darbuotoju (suvedziojo priesh 2 savaites laiptinei). Juose yra te 4 laidukai. Idomu, kaip pas kitus?

 11. saula

  Skambinau teo gedimų “registratūron” 34 kartus per 4 mėnesius (tiek laiko blogai veikė ternetas). O visa problema buvo TIK provaoderio nustatymuose. Buvo “apkarpytas” upload-as, ko pasekoje ir download-as žiauriai priklausė nuo upload-o. siuntiesi filmą-viskas gerai-greitis iki 500 KB/s. Vos tik pabandai išsiųsti e-mailu kokį didesnį laišką (failą kokių 5 mb.) ir viskas! Gereitis tiek krisdavo, kad net nutrūkdavo doaunload-as. dirbau toj kontoroj 8 metus ir žinau koks ten bardakas buvo yra ir bus! Jie su telefinija dar nesusitvarkė, o jau apie internetą negali būti nė kalbos! Kabeliai 80% subyrėję (pats dirbau kabelistu), o jiems pakeist reikia milijardų. O dar GALA! :) Tuoj ta “GALA” gaus GALĄ :) :) :) :)

 12. valiukas

  as turiu teo dokumentuose parasyta iki 4mb/s bet man siuncia tiki 500kb/s daugiausej… tj irgi nesamone kazkokia… o moku kosmines kajnas… buciau emes kita net bet kad i nuosavas chatas nejna.. tad teko sita gajdy pasirinkti…

 13. Ernestas

  valiukai, tau tikriausiai siunčia ne 500 kb/s, o 500kB/s.
  kB != kb
  kB - kilobaitas (8 kilobitai)
  kb - kilobitas
  500*8=4000 kb/s=4 mb/s.

Rašyti komentarą

Jūs privalote prisijungti jeigu norite rašyti komentarą.